JUSTICE “WOMAN”

a:3:{s:13:”template_type”;s:8:”standard”;s:13:”related_items”;s:4:”hide”;s:14:”standard_group”;a:1:{i:0;a:8:{s:18:”post_template”;s:8:”carousel”;s:14:”video_position”;s:8:”at_start”;s:9:”link_text”;s:0:””;s:8:”link_url”;s:0:””;s:7:”content”;s:5708:”

Justice powraca po pięciu latach z materiałem, który był dla wielu zagadką – w tym dla mnie.

“Woman” utrzymany jest w klimacie electro, typowym dla Justice, jednak można wyczuć w nim wpływy muzyki funk. Album rozpoczyna się dwiema energetycznymi piosenkami („Safe and Sound”, „Pleasure”) – same zmusiły mnie do podrygiwania. Jednak wraz z kontynuacją albumu moja ekscytacja malała.

Schematyczność i powtarzalna konstrukcja utworów dusiła brzmienie. Utwór „Chorus” jest dla mnie punktem zwrotnym – męczące szumy i brzęcząca gitara elektryczna niesamowicie mnie przytłoczyły. Później wszystko z minuty na minutę traciło na wartości. Melodia powtarzana w “Heavy Metal” i sample wokalne z „Love S.O.S” brzmiące jak syrena alarmowa były trudne do zniesienia. Rozmyte wokale właśnie na „Love S.O.S” i „Randy” zupełnie kontrastowały z elektronicznym klimatem utworów – niestety na niekorzyść. “Woman” nie jest dla mnie zupełnym rozczarowaniem. Jednak gdyby całokształt albumu był bardziej spójny, z pewnością byłbym bardziej skłonny powrócić do tej płyty w przyszłości.

Ocena: 6/10

Filip Preis

 

Cztery dekady temu, disco opanowało niemal cały świat, ale jak wiemy – wszystko co dobre, szybko się kończy. Mimo upływu czasu, gatunek ten cały czas inspiruje, fascynuje i co najważniejsze – obecny jest w sercach współczesnego społeczeństwa. Za sprawą najnowszego krążka Justice -“Woman”- przyżywa swoisty renesans, bowiem zespół swoją produkcją złożył pokłon w stronę lat 70. Jakim kosztem?

Wydaje mi się, że z pewnością kosztem niegdyś wyrazistego brzmienia francuskiej formacji,

które wywoływało u nas muzyczne sensacje niespotykanej urody. Twórczość Justice swego czasu wyróżniała się na łamach list przebojów esencjonalnymi walorami dźwiękowymi opierającymi się na umiejętnie stosowanych samplach czy electropopowych uderzeniach. Teraz, w zamian za niezwykle oryginalne,elektroniczne interpretacje Francuzów, otrzymujemy od nich ponad 50-minutową płytę, którą w istocie mogłam już gdzieś słyszeć, chociażby u Daft Punk. Muszę jednak zgodzić się z Tobą Filip i złożyć twórcom płyty serdeczne gratulacje za “Safe&Sound” czy “Pleasure”, które stanową naprawdę mistrzowskie otwarcie. Nadają one albumowi dobry ton, który niestety w kolejnych kompozycjach – tak jak powiedziałeś – traci na wartości. Uwielbiam wdzięczne chórki, których harmonia i niesamowita spójność uduchowiły generowane przez syntezatory, vintage’owe utwory. Nie omieszkam dodać, że chórki te z pewnością stanowią punkt centralny “Woman”.

 Ocena: 5/10

 Karolina Kobielusz

 

 

Justice od dobrych 10 lat jest bardzo silną marką na arenie muzyki elektronicznej. Z czym kojarzyła się nam do tej pory twórczość dwójki DJ-ów z Francji? Jak przystało na inspirację gatunku, bywało brudno, krzykliwie, awangardowo ale przede wszystkim głośno i rozmachem. Po kilkukrotnym przesłuchaniu „Woman” poważnie zacząłem się zastanawiać, co się stało ze starym Justice. Nowy album nie jest już koncertowy. Wciąż dominują tutaj dyskotekowy rytmy inspirowane latami 70′, chórki i smyczki w takim wydaniu od razu przywodzą na myśl Bonnie Tyler czy Abbę. Jest to przyjemne a autorzy są konsekwentni w stosowaniu tych środków, co zapewnia spójność. Poza tym ? Niestety, album jest odtwórczy, parę razy zastanawiałem się czy słucham Justice, czy może ostatni album Daft Punk. Wydawać by się mogło, że Gaspard Augé i Xavier de Rosnay pozazdrościli komercjalnego sukcesu starszym kolegom i postanowili uderzyć w zbyt podobną nutę. Nie tego spodziewaliśmy się po Justice, nie tego.

Ocena: 5/10

Bartek Janisz

Interpretacja: Łukasz Ziobro

“;s:15:”attribute_group”;a:2:{i:0;a:4:{s:10:”attr_title”;s:6:”Autor:”;s:10:”attr_value”;s:46:”Filip Preis
Karolina Kobielusz
Bartek Janisz”;s:16:”attr_icon_enable”;s:1:”1″;s:9:”attr_icon”;s:10:”icon-Users”;}i:1;a:4:{s:10:”attr_title”;s:14:”Interpretacja:”;s:10:”attr_value”;s:15:”Łukasz Ziobro “;s:16:”attr_icon_enable”;s:1:”1″;s:9:”attr_icon”;s:11:”icon-image2″;}}s:13:”gallery_group”;a:1:{i:0;a:1:{s:6:”images”;s:60:”http://progrefonik.pl/wp-content/uploads/2016/12/banner2.jpg”;}}s:11:”video_group”;a:1:{i:0;a:4:{s:9:”video_src”;s:7:”youtube”;s:9:”video_url”;s:0:””;s:11:”video_image”;s:0:””;s:14:”fullsize_image”;s:1:”0″;}}}}}

Zeen Social Icons