Przegląd — PROGREFONIK, ZGRZYT, TAURON NOWA MUZYKA

Zaczął się czerwiec, a wraz z nim rozpoczęła się nasza kuratela w krakowskim klubie Szpitalna 1, zaś wielkimi krokami nadchodzą: PROGRESTIÇO, festiwal ZGRZYT i Tauron Nowa Muzyka.  Czego możecie się spodziewać po ogłoszeniach organizatorów?  Zapraszam do lektury! 

PROGREFONIK — 

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o tym, co my proponujemy swoim odbiorcom w najbliższym czasie. W zeszły piątek odbyła się inauguracja naszej kurateli w krakowskim klubie Szpitalna 1. To właśnie tam na nasze zaproszenie zaprezentują się m.in DJ Loser, Endgame, Dyktando, kolektyw Internet Explorers, czy Duy Gebord. Towarzyszyć im będzie stała reprezentacja PROGREFONIK : hermeneia, b r a k  i  Preis. Trzy czerwcowe weekendy będą należeć do nas, a my w zamian serwujemy to, co dla nas w muzyce ostatnio najciekawsze. Będzie i bałkańskie industrial techno i reggaeton i hardstyle i wszystko to,  o czym nawet nie śniliście! Wielu gości po raz pierwszy zagra w piwnicy Szpitalna 1, zapraszam zatem w imieniu całego portalu do wspólnej zabawy i celebrowania ulubionej muzyczki. 

To nie wszystko, co dla Was przygotowaliśmy. Również w czerwcu opanowujemy Pogłos z naszą rodzinką Mestiço, gdzie na nasze zaproszenie zagra z kolei przybywająca z Brooklynu performerka i kompozytor_ka* muzyki elektronicznej, która nawiedza kluby z całego świata by siać w nich chaos. Występowała między innymi na festiwalach Unsound, Moogfest, Rewire czy w takich klubach jak Tresor i De School. Teraz Via App przyjedzie do Warszawy i zagra m.in. w towarzystwie FOQL. Następnego dnia przenosimy się na warszawskie Powiśle do Klubojadalni Młodsza Siostra, gdzie czekać na Was będzie kilka godzin eksperymentów z muzyką nietaneczną.     To wieczór debiutów, bowiem prócz nas, prezentujących się w zupełnie innym repertuarze, pierwszy raz live zagrają KOMUNIA i Most Kataleptyczny. 

Więcej informacji znajdziecie na naszym fanpage’u. Radzę trzymać rękę na pulsie i zarezerwować 12 lipca – przyjedzie do nas z Anglii ktoś naprawdę wyjątkowy. 

ZGRZYT  — 

A to niespodzianka. Nikt nic nie wiedział, nikt nic nie słyszał o tym, czym ZGRZYT jest. Jeszcze do niedawna line up wydarzenia pozostał owiany tajemnicą, ale sama identyfikacja wizualna autorstwa Macieja Wodniaka kusiła do obserwacji i cierpliwego czekania na część muzyczną. Opłacało się. Organizatorzy odsłaniając karty, pokazali pokaźną grupę DJ-ów i producentów rezydujących w całej Polsce. Od członków warszawskich Mestiço, Syntetyk i BASu, wrocławskiego regime, po Oramics, Muzykę Nieheteronormatywną,  Audile czy reprezentantów śląskiej sceny. Miło widzieć na liście tych, którzy grają techno, electro czy muzykę eksperymentalną obok tych, którzy propagują post club i są w tej dziedzinie mistrzami. Tym bardziej rośnie mi serce, kiedy widzę, że kilku z ogłoszonych artystów, prezentowało się podczas naszych wydarzeń lub zrobią to w najbliższej przyszłości. Warto w tym miejscu przypomnieć, że byli lub będą to: Brzask, KXLT, smnmsn, huragan, PLAL, Young Majli, Satin de Compostela i Duy Gebord. Te nazwiska zaserwują festiwalowiczom niemały zawrót głowy. Gwarantuję to. Niesamowicie ciekawi to, jak rozwinie się ta inicjatywa schowana gdzieś pomiędzy Katowicami a Tarnowskimi Górami. Wróżę im świetlaną przyszłość. 

TAURON NOWA MUZYKA — 

W jeden z czerwcowych weekendów najgorętszym miastem w Polsce będą Katowice za sprawą kolejnej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Strefa Kultury ponownie stanie się wulkanem wybuchającym serią świeżych, intrygujących i niezwykle ciekawych brzmień z całego świata; okaże się  sercem Śląska, bijącym własnym pulsem za sprawą odwiedzających ją artystów. 

Yves Tumor, Gaika, Amnesia Scanner, Slikback, Laurel Halo czy Fatima Al Qadiri – to oni, jako jedne z najgorętszych nazwisk występujących podczas ostatnich edycji krakowskiego Unsoundu, wrócą do Polski.  Sceny Carbon i Red Bull w tym roku stawiają na wielobarwność gatunkową i brak monotematyczności. Różne tempa, różne wpływy, różne charyzmy. To wszystko złoży się nie tylko na przyjemne muzyczne wrażenia, ale także to, co wizualne czy duchowe.  O to z pewnością zadba również formacja Kraftwerk w jednej z hal MCK. Tym długowyczekiwanym koncertem niemieckiej legendarnej grupy, jak i wizją usłyszenia nowego Skepty, żyje większość z nas. 

Wśród tych wspaniałych artystów, których koncerty od dawna są na mojej top liście, zwiastunem świeżości na festiwalu Tauron Nowa Muzyka bez wątpienia jest polski kolektyw Oramics. To właśnie w Katowicach zadebiutują specjalnym showcasem na wcześniej wspomnianej scenie Carbon – na zaproszenie kuratora Wojtka Kucharczyka pojawią się: dogheadsurigeri, Avtomat, Monster, ISNT i Mala Herba. To, co kolektyw zaprezentował na przestrzeni dwóch lat nieustannie procentuje i przybiera coraz odważniejsze formy. Poza dumnym wspieraniem niedoreprezentowanych, a także prowadzeniem warsztatów, członkowie, jako DJ-e i producenci, biorą na warsztat muzykę elektroniczną w niemalże każdym wydaniu, by prezentować nie tylko fenomenalne, nowatorskie mixy, ale i autorską twórczość docenianą na całym świecie. Podczas festiwalu zaprezentują nic innego, jak to, za co dotychczas zostali docenieni. Zabiorą w podróż po różnych odcieniach muzyki – nie zabraknie  techno, electro, ale i UK bassu czy egzotycznych rytmów rodem reggaetonu. Zapowiada się nowa odsłona Taurona – pełna egzotycznych smaczków i niestandardowych rozwiązań rodem Unsoundu. 

Zeen Social Icons