Portrety — THE NECKS

Wszechstronność idei, artystyczna śmiałość, wielowymiarowe dociekania do sedna tego, co wartościowe i ważne w kulturze muzycznej – jak nie kochać festiwalu Unsound? Na jego pociągającą różnorodność składa się wiele twarzy. Każda inna, odrębna, unikatowa na swój własny sposób. A jednak w towarzystwie wszystkich pozostałych, połączonych przez Unsound w niejednorodne grono artystów, którzy tworzą tak wewnętrznie skontrastowaną, a jednak spójną tożsamość festiwalu. Twarzom tym będziemy się szczegółowo przyglądać co piątek. Przed Wami cykl – PORTRETY.

The Necks

Australijskie trio założone w 1987 roku przez Chrisa Abramsa przy pianinie i organach Hammonda, Tony’ego Bucka grającego na perkusji oraz gitarze elektrycznej i Lloyda Swantona na basie/kontrabasie. W działaniach muzycznych panowie oscylują między różnymi gatunkami. Czasem cicho i oszczędnie, a czasem dużo i głośno, ale zawsze z odpowiednio budowaną dramaturgią i transem. Muzyka osnuta jest stylistyką jazzową, mamy zatem do czynienia z improwizacją. Jednak nie jest to typowy jazz, a raczej odpowiadający mu dobór instrumentów przełamany barwami elektronicznymi. Niekiedy utwory-albumy które trwają około godziny opierają się na kilku motywach, co jednak wcale nie okazuje się monotonne.
Na Unsoundzie wystąpią wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, która przez prawie 30 lat swojego istnienia wykonuje repertuar muzyki poważnej jak i uczestniczy w niekonwencjonalnych projektach artystycznych. Zespół złożony z tak znamienitych muzyków i działający przy połączeniu tak szerokich estetyk poprowadzi uznany dyrygent Ilan Volkov.

soundcloud

bandcamp

facebook

Zeen Social Icons