Najlepsze mixy ostatnich miesięcy wg redakcji PROGREFONIK

Jakiś czas temu na łamach fanpage’a Nie słuchasz techno, nie pójdę z Tobą do łóżka zaprezentowaliśmy autorski wybór najlepszych mixów ostatnich miesięcy. Wyboru tego dokonali: Marta Konieczna, Karolina Kobielusz, Patryk Wojciechowski i Filip Preis. Czego słuchaliśmy w ostatnim czasie? Skuście się na zapoznanie się z poniższym materiałem! 


Marta Konieczna

___ DZUMA for DIGITAL TSUNAMI [LINK]

Bardzo imponuje mi kiedy ktoś zaczyna mixować na najwyższych obrotach już od pierwszych sekund. Mimo to, zarówno uczestnicząc w secie jak i zasłuchując się w zaciszu lubię to całe „wczucie się”. Najlepiej trochę świdrujące, zimne, przełamane niemalże natychmiast. Potem jeszcze więcej stalowych, chłodnych odgłosów pląsających na zmianę z miarowym obijaniem trzewi. Smaczki z czasów pokracznych dźwięków elektronicznych. Dlatego wybrałam powyższy mix, bo ma to wszystko. Jest też namiastką występu podczas naszej drugiej progrefonikowej imprezy, który naprawdę mnie wtedy oczarował. Pamiętam, że był gęsty i czarny, świetny.


Patryk Wojciechowski

___ FACT mix 720 – Barker  [LINK]

Wprawdzie nie jest to mix djski sensu stricto, a raczej pewna hybryda oparta na wykorzystaniu własnej twórczości i złożonej następnie w spójną całość. Barker był dla mnie objawieniem ubiegłego roku. Jego “Debiasing” okazało się być jednym z najciekawszych wydawnictw w sferze nieoczywistej muzyki klubowej. Jego emocjonalne spojrzenie zderza się z perfekcjonizmem, co w rezultacie oferuje muzykę jednocześnie absorbującą i poruszającą. Najnowszy mix jest idealnym tego przykładem. Niezwykle sprawnie pomyślany, korzystający z klasycznej, rosnącej dramaturgi, ale oferujący wystarczającą ilość smaczków i detali by nie zatracić uwagi słuchacza. Barker potrafi łączyć najlepsze elementy dubu, minimal techno i space ambientu. Jego beaty przywołują na myśl klubowy parkiet, ale cała reszta kojarzy się raczej z muzyką bardzo intymną, przeznaczoną na odsłuch domowy. To właśnie ta fuzja urzeka mnie najbardziej. Cudowne Introverted Dance Music.

___ Most Kataleptyczny – 28.06.2018 / klub Szpitalna 1 / Kraków  [LINK] 

Most Kataleptyczny czyli tajemnicza postać skryta na warszawskich rewirach. To również człowiek, którego muzyczna wizja i wrażliwość nie przestaje mnie zachwycać. Jego przepełnione odważnymi eksperymentami mixy odznaczają się jedną z najistotniejszych dla mnie cech czyli silnie autorską wizją. Tak, uważam, że sztuka zgrywania ze sobą utworów może urastać do rangi twórczości jeśli ktoś potrafi wykorzystać to medium odpowiednio. Tak właśnie jest w przypadku Mostu Kataleptycznego. Radykalne manipulacje tempem i EQ, blendowanie tracków i nadawanie im zupełnie nowego wymiaru, a nawet próby włączenia w to wszystko pewnych elementów performerskich sprawiają, że jest postać będąca moją wielką inspiracją. Mocno ubolewam nad faktem, że bardziej emocjonalna i oszczędna forma mixowania muzyki nie ma aż takiego popytu. Siła jaka drzemie w budowaniu narracji za pomocą takich środków jest ogromna i mam nadzieję, że przyjdzie w końcu moda na tego typu granie w przestrzeni festiwalowej. 


Karolina Kobielusz

___ DJ LOSER Mix For RS  [LINK] 

Jestem fanką Padelisa odkąd pamiętam. Pierwsze odsłuchy „Crusade Melancholia”, wałkowanie utworu „DISSIMILAR” czy trafienie na jego drugi projekt – Magdalena’s Apathy, były dla mnie jednym z najbardziej urodzajnych okresów koegzystowania z muzyką. Brzmienie tej wersji bałkańskiego industrialu skłoniło mnie do dalszego eksplorowania i poznawania. Okazało się, że Loser, prócz fenomenalnych umiejętności producenckich, jest genialnym DJ-em. Po usłyszeniu mixu dla RS wyrwało mnie z butów. Tego się po nim zupełnie nie spodziewałam. Zawiera zaledwie kilka nagrań, ale sprytne przejścia, zabawa tempem i klimatem pozornie sprawiają, że mix buduje wyselekcjonowana, długa tracklista. Znajdziemy tu szybsze kawałki samego Losera, jak i dwóch wartych zainteresowania postaci sceny techno czy hardstyle’u – Juliena Andreasa i DJ Speedsick’a, którzy systematycznie zapełniają swojego Soundclouda niezwykle płodnie. W przedstawionej surowości nie zabrakło pierwiastka emocjonalności, czego doskonałym przykładem mogą być kruszące serce dźwięki z około 37 minuty. Padelis to zdolna bestia, bez reszty zakochana w muzyce, co widać było również na jednej z naszych imprez w Krakowie. Ten widok i brzmienie okazały się nie tyle satysfakcjonujące, co po prostu magiczne i niezapomniane.  


Filip Preis

__ Gabber Eleganza – Hardcore Soul Mixtape [LINK] 

Hardcore Soul Mixtape to dwudziestominutowy, ekstatyczny wir melodii wyciągniętych z hardstyle’owych i gabberowych utworów lat 90-tych. Nie wiem, czy spotkałem się kiedyś z tak wyjątkowym mixem. Podobne rzeczy robił już Lorenzo Senni z muzyką trance, natomiast Alberto Guerrini (Gabber Eleganza) mimo to był w stanie stworzyć niepowtarzalnego, idealnie opisującego euforię ducha rave’u. Mixtape ten został wydany wraz z towarzyszącemu mu albumowi fotografii Ewana Spencera – człowieka, który wykonywał fotografie podczas brytyjskich rave’ów lat dziewięćdziesiątych. Kontekst wizualny z kontentem muzycznym idealnie się ze sobą spaja, malując wyjątkowy pejzaż tego, co już dawno przeminęło. Nie można tego przeoczyć.

Zeen Social Icons