Niezależność, self empowerment i odwaga – wywiad z Shygirl

Wrocławski Avant Art Festival 2019 już trwa! Przed nami wiele muzycznych wrażeń, obfity program filmowy, ogrom emocji i uniesień! Częścią tegorocznej edycji jest sobotnie wydarzenie w Firleju, gdzie gościć będą coucou chloe, Curl, Morgiana Hz, Młyn i Shygirl! W ramach zapowiedzi Filip Preis wymienił właśnie kilka wiadomości z Shygirl na temat jej twórczości, inspiracji muzycznych oraz współpracy z członkami NUXXE. Miłej lektury!

Filip Preis: Twoja zeszłoroczna EP-ka „Cruel Practice” była ogromnym sukcesem – jakie emocje w Tobie to wywołało? Przytłoczyło Cię to, czy może popchnęło do tworzenia większej ilości muzyki?

Shygirl: Bez wątpienia jestem szczęśliwa, że tak pozytywnie przyjęto „Cruel Practice”. Zawsze mnie to zaskakuje, gdy widzę, że ludzie dyskutują na jej temat w Internecie, bo byłam pochłonięta własnymi emocjami podczas jej tworzenia. To był mój pierwszy, prawdziwy projekt, nie zwracałam uwagi na fakt istnienia opinii publicznej – także teraz nie napędza ona mojej kreatywności. W ogóle nie odczuwam jej presji, dlatego, że zawsze sugeruję się tym, co dobre jest dla mnie.

Mam wrażenie, że „Cruel Practice” bazuje pojęciu „female empowerment” – czuć to w muzyce, jak i w słowach. Czy zgodziłabyś się z tym, że ta idea oraz Twoja muzyka są w jakimś stopniu nierozłączne?

S:  Myślę, że bardziej chodzi mi o „self empowerment” – wierzę w pomoc samej sobie zamiast czekania na nią od kogoś innego. Wszystkie moje teksty dotyczą zrozumienia swoich własnych emocji i sprawienia, że czuje się dobrze sama ze sobą – i to działa.

„Uckers” wyszło zaledwie dwa miesiące temu i wciąż jest na ustach wszystkich. Twój nonszalancki sposób rapowania oraz zadziorna produkcja autorstwa Sega Bodega pasują do siebie jak ulał. Ty i Sega pracujecie ze sobą od dłuższego czasu, czy zawsze było tak łatwo jak się może wydawać z zewnątrz?

Tak, byliśmy przyjaciółmi również przed wspólnym tworzeniem muzyki i to chyba właśnie przez tę współpracę zorientowałam się, że robienie muzyki i występowanie jest czymś, co chcę robić.

Nowości Twojego autorstwa pojawiać się będą na Waszym labelu NUXXE, czy byłabyś w stanie uchylić rąbka tajemnicy o tym, czego możemy się spodziewać? Czy masz jakąś myśl przewodnią prowadzącą Cię przez Twój proces kreowania? Planujesz jakieś ekscytujące kolaboracje?

W tym roku skupiam się bardziej na singlach, niż na EP-ce. Dopiero w przyszłym roku planuję wydać nowy, pełny projekt. Aktualnie czerpię ogromną przyjemność z tego, z kim pracuję – zobaczymy, gdzie mnie to zaprowadzi.

Grałaś już na Avant Arcie w Warszawie zeszłego roku. Jak zapatrujesz się Twój nadchodzący niebawem, ponowny występ na tym festiwalu?

Nie mogę się doczekać! Naprawdę bawiłam się świetnie i cieszyłam się, że mogłam zobaczyć Lotic i Yves’a Tumor’a. W tym roku z pewnością też będzie super.

Podczas tej edycji występujesz wraz ze współzałożycielką Twojego labelu – coucou chloe. Współpracowałyście już wiele razy, ostatnio razem pojechałyście w trasę – mam wrażenie, że między Wami jest jakaś specyficzna, niepowtarzalna energia. Czy fakt Waszego wspólnego występu zmienia całą atmosferę wydarzenia?

Bez wątpienia podróżowanie razem to ogromny fun, który napędza całą atmosferę przed występem.

Słuchając Twojej muzyki bez wątpienia czuć inspirację hip-hopem, popem i r’n’b późnych 90-tych i początku lat dwutysięcznych – skąd Twoje zainteresowanie eksperymentalną muzyką elektroniczną?

Nie definiuję moich zainteresowań muzycznych gatunkami. Dorastałam słuchając różnorodnej muzyki i ogromnie doceniam wolność kreowania czego tylko się chce, wciąż wplatając w to swoje emocje.

Myślę, że możesz zgodzić się z tym, że Twoja muzyka wywodzi się z koncepcji DIY – przykładem może być samodzielne wypuszczanie muzyki, czy założenie NUXXE jako wytwórni internetowej. Czy masz może jakieś rady dla producentów/wokalistów w jaki sposób zacząć, a później prowadzić swoją karierę?

Najlepiej skupić się na tworzeniu muzyki, która według Ciebie musi istnieć. Teraz jest o wiele łatwiej być samodzielnym artystą. Jednak tak naprawdę znalazłam swój kreatywny głos w pełni dopiero, gdy zaczęłam współpracować z innymi.

Na koniec wymień proszę trzy utwory, których ostatnio słuchałaś najczęściej.

Bree Runway – All Night; Lola – Care; Elheist – Teasr

Zeen Social Icons