Portrety — 33EMYBW

Wszechstronność idei, artystyczna śmiałość, wielowymiarowe dociekania do sedna tego, co wartościowe i ważne w kulturze muzycznej – jak nie kochać festiwalu Unsound? Na jego pociągającą różnorodność składa się wiele twarzy. Każda inna, odrębna, unikatowa na swój własny sposób. A jednak w towarzystwie wszystkich pozostałych, połączonych przez Unsound w niejednorodne grono artystów, którzy tworzą tak wewnętrznie skontrastowaną, a jednak spójną tożsamość festiwalu. Twarzom tym będziemy się szczegółowo przyglądać co piątek. Przed Wami nowy cykl – PORTRETY.

33EMYBW 

33EMYBW to artystka związana ze sceną szanghajską i lokalnym labelem – SVBKVLT. Label ten okazuje się zjawiskiem niezwykłym w 2019 roku. Twórcy łączą kruchość, melancholię i romantyzm nowej muzyki ambientowej z siłą destrukcji, czasem z brutalnością muzyki tanecznej. Mogłoby się nawet wydawać, że SVBKVLT nie chce być kojarzony z gatunkami, wręcz przeciwnie – chce wyzbyć w słuchaczach tendencję do kategoryzowania na rzecz oddania się dźwiękom i poznania tajników relacji ciało-dusza-emocje. 

To, co również okazuje się realną wartością labelu to bez wątpienia tradycja, z której zasobów Fang Yang, zdaje się, śmiało korzysta. Może ona jeszcze tego nie wie, ale sama również ją tworzy, wyznaczając jednocześnie ścieżkę współczesnym producentom muzyki elektronicznej. Nie oszukujmy się – jej debiutancki album „Golem” pełen surrealistycznych rozwiązań w korelacji z wizualnym aspektem to nowy wymiar muzyki klubowej, mający w sobie coś drapieżnego i niebezpiecznego, a jednocześnie przyciągającego, jak nie koszmar, a senna fantazja o czymś upragnionym, a poniekąd nieosiągalnym.  To nie jest ten post-club, który już teraz można spotkać na każdym kroku. To coś, co omija banał i utarte schematy. 

Z racji tego, że Unsound to festiwal premier, na jednym z wydarzeń w Hotelu Forum będziemy świadkami pierwszej prezentacji drugiego albumu 33EMYBW –  „Arthropods”.  Zapewne będzie to audiowizualna uczta, której już teraz nie mogę się doczekać.


SVBKVLT
SOUNDCLOUD

Zeen Social Icons