ECHO – 2019 r.

Miniony 2019 r. to kolejny taki rok, kiedy napełnialiśmy swoje wnętrza dźwiękami niezwykle intensywnie, czego świadectwem są dwie wyczerpujące, stworzone przez nas, listy z ulubionymi wydawnictwami. Nie samymi płytami jednak żyjemy – chętnie śledzimy wysyp nowych inicjatyw, bierzemy udział w wydarzeniach i podejmujemy swoistą próbę zaangażowania w nasze środowisko muzyczne. Pora na ujawnienie tego, o czym najgłośniej było w redakcji PROGREFONIK, z nadzieją wpatrując się w Nowy Rok i w to, co wspaniałego może nam on przynieść.

RADIO KAPITAŁ

Miniony rok przyniósł nam również pierwsze polskie społecznościowe Radio Kapitał zrzeszające ludzi z całego kraju: muzyków, filmo- i literaturoznawców, historyków sztuki, prawników, i długo można by jeszcze wymieniać! Czy to pierwsze kroki postawione podczas rezydencji w MSN przy Pańskiej, czy to nowe pomysły i plany udowadniają jedno – w polskim środowisku nie brakuje ludzi z ogromną pasją, zaangażowaniem i poświęceniem nie tylko w imię muzyki, ale także w imię społeczności, w której żyje każdy z nas! 

/ KK 

KOMPILACJA ORAMICS

Reprezentanci polskiej sceny muzycznej  w minionym roku sporo zrobili dla demokracji, niedoreprezentowanych, kobiet, środowisk LGBTQ+, chorych. Jednym z owoców tej działalności jest kompilacja kolektywu Oramics, gdzie swoimi utworami podzieliła się nie tylko śmietanka rodzimego podziemia, ale także plejada nazwisk uznanych zagranicznych, wartościowych artystów i artystek. 126 utwór dla tysięcy ludzi w imię solidarności i wspólnego dobra. Zebrane pieniądze podarowane zostały m.in. Kampanii Przeciw Homofobii. Serce rośnie.

/ KK

SYNTETYK

Warszawski kolektyw to w tym momencie również i label! Dwa tegoroczne wydawnictwa dwóch rodzimych artystów  – „A Line Drawn By Chalk Hypnosis” Dyktando czy „The Cave” Chino to mocna introdukcja w charakterystyczny świat Syntetyku konsekwentnie kreowanego przez lata. Dobrze wiedzieć, że EBM w Polsce ma się w bodajże najlepszych rękach znawców i koneserów.

/ KK  

SANATORIUM DŹWIĘKU

Bliskość z naturą, intensywne odbieranie jej, pochłanianie każdą cząstką ciała i słuchu. Czas spędzony w Sokołowsku zyskał jakiegoś wzniosłego znaczenia, a doświadczanie go pełne było ekstatycznego zachwytu. Najpiękniejszymi wspomnieniami, które stamtąd przywiozłam jest bez wątpienia koncert elektroakustycznej damy – Felicii Atkinson oraz widok dawno tak chłonnego odbierania sztuki muzycznej każdym zmysłem u większości festiwalowiczów. Był to widok i wzruszający i uzdrawiający.

/ KK

ONKOŚWIRY

Jestem szczerze poruszona tym, jak różne środowiska artystyczne z całej Polski potrafiły zjednoczyć się, by pomóc Adamowi w walce z białaczką. Katowice, Warszawa, Wrocław, Łódź to wciąż nie wszystkie miasta, które podjęły kroki w kierunku zbierania środków na kosztowne leczenie naszego kolegi. Pomimo smutnego zakończenia, polskie życie klubowe nigdy nie zapomni tylu pięknych dźwięków zagranych wspólnie w imię tak szczytnego celu.

/ KK

 SVBKVLT @ UNSOUND 

O tej szanghajskiej wytwórni wspomnieliśmy w naszych źródłach nie raz w 2019 r. Stale formułują i dyktują nowe trendy muzyki elektronicznej, co zauważyli nie tylko organizatorzy, ale również festiwalowicze krakowskiego Unsoundu. W Hotelu Forum rozbrzmiała solidna dawka muzycznej transgresji, nieprzewidywalności i bezkompromisowości ubranej nie tylko w pasaż nowatorskich dźwięków, ale także ideę i współczesny kontekst.

/ KK 

PIOTR KUREK @ TAJNE KOMPLETY, WROCŁAW

Choć o działalności Piotra wspominaliśmy już na łamach płyt roku, to warto napomknąć o nim również tutaj, ponieważ podczas występu na żywo zaprezentował inną jakość względem nagrań. Wykonywane aranżacje sprawiały wrażenie bardziej swobodnych – motywy przechodziły płynnie jeden w drugi tak, że nie wiadomo już było czy to kolejny utwór, czy dalej ten sam. Sekwencerowe melodie zazębiały się jakby na kilku płaszczyznach, dzięki wciąż coś dopowiadającemu niby echo pogłosowi. Koncert był wykonany na niewielkim instrumentarium, więc okrojona liczba syntezatorowych brzmień wzmacniała transowość sekwencji, które błądziły gdzieś między regałami pełnymi książek. Całości towarzyszyło poczucie lekkości i jednocześnie napięcia, na którego rozwiązanie podświadomie czekałem do końca koncertu.

/ MW

PROGREFONIK

Mamy za sobą kolejny udany sezon. Opublikowaliśmy masę artykułów, rozpoczęliśmy kilka nowych cykli, przebudowaliśmy stronę internetową, rozpoczęliśmy autorską audycję w Radio Kapitał, objęliśmy patronatem m.in Unsound Festival oraz Sanatorium Dźwięku. Zorganizowaliśmy  również osiem wydarzeń w Warszawie, Gdańsku i Krakowie (miesięczna kuratela w klubie Szpitalna 1) na kolejne cztery został zaproszony cały nasz DJ-ski skład: hermeneia, b r a k i preis. Gościliśmy artystów z Grecji (DJ Loser), Norwegii (Fakethias), Wielkiej Brytanii (Flora Yin-Wong, Endgame), Nowego Jorku (Via App), Niemiec (Born in Flamez) oraz Polski (s/o to 111IQ, Lensk, DJ śliczna buzia, Komunia, Most Kataleptyczny, DUY GEBORD, Dyktando, Hæra, madikoptah, Young Majli, PLAL, Filip Lech, Luksja Sound,  dogheadsurigeri, Flamin’ hot cheetos, smnmsn). Dziękujemy klubom: Jasna 1, Paloma nad Wisłą, Ziemia, Szpitalna 1 za przestrzeń i miłą współpracę. 

/ KK

ANTY-SYLWESTER Radia Kapitał

Wydarzenie zakrojone na szeroką skale, zrzeszające dziesiątki djów, djek i artystów zrodzone dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi inwestujących swój wolny czas w nadziei na zbudowanie czegoś wyjątkowego. Suma tych wysiłków mogła okazać się jednak totalnie bezużyteczna w momencie gdy okazało się, że impreza nie może odbyć się w Komunie Warszawa, która musiała nieoczekiwanie wynieść się z budynku przy Lubelskiej. Na szczęście z pomocą przyszedł TR Warszawa i przez użyczenie swojej przestrzeni uratował wydarzenie. Impreza z tak dramatycznym backgroundem nie mogła więc się nie udać. Od epickiego performansu “Patriarchy Queen” po całą gamę tanecznych setów – naprawdę nie można było narzekać na nudę i brak wrażeń. I choć selekcja muzyczna była naprawdę przednia, tej nocy to nie ona stanowiła o wyjątkowości tego przedsięwzięcia. Czynnikiem tym był namacalny wręcz i unoszący się w powietrzu duch współzawodnictwa i współpracy, który rozprzestrzeniał się i zarażał radością i ekscytacją. Impreza ta potwierdziła, że największym i najważnieszym kapitałem Radia jest społeczność, którą udało się zbudować. Obserwujcie Radio Kapitał w 2020 bo z pewnością będzie co podziwiać.

/ PW

Zeen Social Icons