Przegląd – KOLEKTYWY

Do tej pory, wokół jednego, abstrakcyjnego hasła zbieraliśmy jego interpretacje według własnych odczuć. Teraz, kierując się tym, co śledzimy, wokół jednej z kategorii muzycznych działalności będziemy robić PRZEGLĄD. Na początek rozglądamy się za najciekawszymi propozycjami i przejawami tego, co można określić jako KOLEKTYW.

mina suspension

facebook

Co w portugalskiej scenie klubowej jest najcenniejsze? Bezdyskusyjnie wskazać tu można kolektyw mina. Założyciele to marum, Violet, Photonz i VIEGAS – filary lizbońskiego, undergroundowego clubbingu. Działają na rzecz seksualnego i płciowego wyzwolenia, tworząc imprezy, które są w pełni inkluzywne dla osób queer, dzielących poglądy feministyczne oraz miłość do wszelkich odmian muzyki techno. Skąpane w gęstym dymie rave’y wypełnione wyrazistymi światłami mają być hedonistycznym schronem dla wszystkich, którzy chcą uciec od rzeczywistości. Każde wydarzenie organizowane przez minę posiada toalety pozbawione rozdzielności płciowej, dark room oraz „kącik opieki”, gdzie uczestnicy mogą zasięgnąć pomocy medycznej, ale także jedzenie, kondomy, lubrykanty, czy stopery douszne. Ich największą misją jest tworzenie safe space’u, pozbawionego uprzedzeń i negatywności.

~ FP

Room 4 Resistance

facebook | soundcloud

Założony w Berlinie kolektyw uosabia takie ‘’trzy I’’, które nakreślają dyskurs współczesnej muzyki elektronicznej: inkluzywność, integrację, interdyscyplinarność. Pierwszy z tych komponentów spełniany jest przez reprezentowanie i dawania szans na robienie tego, co dla nich ważne ludziom. Wszystkim, po prostu, ludziom. Dopiero jednak integracja pozwala na prawdziwą równość – R4R dał temu świadectwo poprzez organizowanie zupełnie wydarzeń o szeroko otwartych drzwiach i umysłach. Ci należący do grup wykluczanych mają szansę opowiedzieć o swoich doświadczeniach tym bardziej uprzywilejowanym, będąc zgromadzonym wewnątrz ukochanej muzyki. W końcu, te zgromadzenia mają wiele wymiarów, również ponadfizycznych, które umożliwiają współczesne media. R4R działa nie tylko na żywo, ale również na falach (program w Rádio Quântica). W dodatku podczas organizowanych przez kolektyw imprez, w tym międzynarodowych showcase’ów, mają miejsce również warsztaty, dyskusje. Nie tylko mówi się muzyką, ale też mówi się o muzyce. Zaryzykuję stwierdzenie, że elektronika od zawsze była bardziej ideą, stylem działania, niż zamkniętym i jasno zdefiniowanym gatunkiem. To przestrzeń, o której szerokość należy dbać i o której różnorodności należy przypominać. R4R to jedna z najważniejszych takich inicjatyw, której działalność odbija się echem, w konsekwencji rezonując, prowokując kolejne działania do istnienia.

~ MK

Wkurvv

facebook

Piszą o sobie, że są  grupą przyjaciół, która chce wspierać i aktywizować świeżych lokalsów i sprowadzać więcej nieszablonowej muzyki z kraju i świata do Wrocławia. Wszystko się tutaj zgadza.  Nie jestem w stanie zliczyć osób, które należą do tego kolektywu – jedno jest pewne, liczba ta absolutnie nie jest istotna w obliczu siły ich relacji. To właśnie ta siła i osobisty czar pozwoliła im wywalczyć mini-grant Prezydenta Miasta Wrocław, dziesiątki stałych bywalców ich wydarzeń, a także renomę w całej Polsce i poza jej granicami. Miałam okazję widzieć przebieg jednego ze spotkań ekipy, tuż przed finałem organizowanych przez Wkurvv warsztatów – wymiana myśli, wzajemne wsparcie, wspólne poczucie humoru i ogromny dystans rzuciły mi się w oczy. Nikt tam nie bał przyznać się do swoich ułomności. Nie zawsze jestem zainteresowana ich propozycją muzyczną, ale widząc ich pracę, wierzę w sens kolektywnego działania. Wkurvv to jeden z jego najczystszych przykładów na polskiej scenie niezależnej i życzę im, by swą postawą inspirowali i motywowali. 

~ KK

Bastl Instruments

website

Bastl Instruments zajmuje się głównie produkcją rozmaitych instrumentów muzycznych – od przenośnych, brzdękających pudełeczek po solidne moduły do systemów modularnych. Jednak mnie bardziej zainteresowała ich oddolna działalność ukierunkowana na aktywizację środowiska muzycznego. Z ich inicjatywy w Brnie odbywają się koncerty, spotkania z artystami, jednak warto zwrócić uwagę na ich chęć do edukowania w zakresie sztuki bądź co bądź niszowej. W swoich przestrzeniach organizują warsztaty przybliżające działanie oraz budowę skomplikowanych modułów brzmieniowych. Złożone własnoręcznie urządzenia można później przetestować na cyklicznych jammach. Oprócz tego wypalają własną kawę i prowadzą label. Brakuje żeby prowadzili schronisko dla zwierząt i świat byłby uratowany.

~ MW

Zeen Social Icons