Portrety — Ariel Zetina

„Charisma, Uniqueness, Nerve and Talent” – tym kultowym już zwrotem, wymyślonym przez ikonę popkultury RuPaula, można by określić Ariel Zetinę. Uzasadnienie jest dosyć proste – Ariel to jedna ze wschodzących i jednocześnie najważniejszych artystek amerykańskiej sceny klubowej. Jej działania i twórczość silnie zaznaczają współnależnictwo artystki do społeczności LGBTQIA+.

Ale gdzie leży początek tego wszystkiego? Ariel mówi w wywiadzie dla DISCWOMAN, że zaczęło się od produkcji muzyki dla grupy performerów/ek, której była częścią. To zainicjowało eksperymenty i zainteresowało ją DJ-ingiem. Mieszkanie w nota bene kolebce muzyki house, również musiało nakreślić trajektorię karierę artystki. Jej produkcja przybierała różne formy – utwory Ariel można było znaleźć na wielu kompilacjach, od Club Chai, przez Gay Hate Techno, Sweat Equity, TRASH CVLT, aż po Sinc inc. Elementem spajającym wszystkie single jest niezwykle specyficzny, hard house’owy klimat, który od razu przedstawia nam estetykę muzyczną Amerykanki.

Ważnym kontekstem w twórczości Ariel jest jej belizyjskie pochodzenie. Zainspirowana balearycznymi motywami i natywną muzyką Belize (punta i brukdown) wypuściła w zeszłym roku Epkę „Organism”, wydaną na wytwórni Majia. Znaleźć możemy na niej urzekające i rozmarzone „I Miss The Sea” z lekką szczyptą acidowych sampli, ballromowy sznyt na „Putamaria” czy bardzo wyrazisty i zróżnicowany perkusyjny schemat „Establish Yourself In My Body”.

Tegorocznym wydawnictwem Ariel jest „MUAs At The End of The World” wydanym na femme culture. Dostajemy na nim kilka figlarnych kompozycji, których bazą jest właśnie tytułowy makijaż! Jak to możliwe? Zetina sama opowiada o „MUAs…” w taki sposób: „Wywodzi się ona z różnorakich rytmów nakładania makijażu i jego percepcji jako coś, co ma być zbroją, barierą, zakryciem. Znaczące jest także to, że make-up to narzędzie dla kobiet transpłciowych do pozostania „nierozpoznawalną” (ang. make-up as a method for passing for trans woman).”

Działania na rzecz LGBTQIA+, współpraca z klubami tworzącymi safe space dla osób nieheteronormatywnych, współpraca z artystami/artystkami/niebinarnymi twórcami – to tylko niektóre z części persony, jaką jest Ariel. Warto wspomnieć również o tym, że pełni funkcję rezydentki w legendarnym klubie SmartBar, skąd wywodzi się ten pierwszy Chicago house.

Zachęcam Was do sprawdzenia tej wybuchowej mieszanki.

Zeen Social Icons