Pocztówka dźwiękowa II: Rozkwit

Grafika: Michał Maliński

Pocztówki dźwiękowe to projekt zainspirowany niszową wciąż działalnością jaką są nagrania terenowe. To rodzaj listownej korespondencji z dźwiękami zamiast słów. Wymiana brzmień pomiędzy miastami, przestrzeniami, gestami.

W zamyśle projekt ten otwarty jest na partycypację wszystkich osób, również spoza naszego kolektywu, które pragną podzielić się nagraniami uchwyconymi na swoich rejestratorach – tym samym wejść w konwersację z innymi wypowiedziami-dźwiękami. Niepotrzebny jest tu profesjonalny sprzęt – tak naprawdę wystarczy prosty dyktafon w telefonie, który zazwyczaj jest dostępny na wyciągnięcie ręki. Co jest w tym momencie ujmujące dla mojego ucha? A może inaczej – co moje ucho chciałoby usłyszeć? Jakie są czynności i gesty którymi mogę stworzyć pożądane brzmienie? Być może będzie to obieranie skorupki jajka, pocieranie opuszkiem o korę drzewa, szelest folii na wietrze? 

Comiesięczna pocztówka w założeniu stanie się zbiorem wypadkowych wydarzeń, będących kreatorami konkretnych brzmień. A często też form, które nigdy już się nie powtórzą w dokładnie ten sam sposób, wydarzają się tylko tu i teraz. Każdy z nas ma możliwość zatrzymania ich w czasie.

Co jest w tym momencie ujmujące dla mojego ucha? A może inaczej – co moje ucho chciałoby usłyszeć? Jakie są czynności i gesty którymi mogę stworzyć pożądane brzmienie?

Mogą dzielić nas dziesiątki, czy setki kilometrów, ale dzięki nagraniom pejzaży dźwiękowych mamy możliwość, by choć przez chwilę wzajemnie pobyć w naszych przestrzeniach, a w efekcie końcowym stworzyć absolutnie nowe miejsce dla uszu, kumulujące w sobie wielość brzmieniowych krajobrazów.

W maju wraz z Progrefonik kolektywnie rozmyślamy nad procesem rozkwitu. Wyczulamy nasze zmysły na wzrastanie i stany uniesień. Poszukujemy przestrzeni sensorycznie ekstatycznych i przynoszących ukojenie.

Mogą dzielić nas dziesiątki, czy setki kilometrów, ale dzięki nagraniom pejzaży dźwiękowych mamy możliwość, by choć przez chwilę wzajemnie pobyć w naszych przestrzeniach (…)

Rozkwitanie to proces złożony z ruchu, przemieszczeń i wzrostu. Zjawisk narzucających się uszom i tych ledwie dostrzegalnych odgłosów. Postcard II: Bloom jest minimalistyczną opowieścią złożoną z trzech etiud, w której skupiamy się na mikro i makro skali wydarzeń łącząc razem różnego rodzaju natężenia, bo rozkwitanie to również proces pełen walki przeciwieństw. Towarzysząc wulkanowi przy erupcji nasłuchujemy jak studzi się gorący chleb, pszczoły wylatujące z ula walczą z zagłuszającym je samolotem, a plastikowy papierek ściera się z delikatnym, miękkim nuceniem.

Album dostępny jest do odsłuchu na naszym bandcampie:

 

 

 

 

 

© PROGREFONIK 2021

 

INTERDYSCYPLINARNA PLATFORMA Z OBSZARU SZTUK DŹWIĘKOWYCH I WIZUALNYCH