5 najmocniejszych koncertów, które musisz zobaczyć na Tauron Nowa Muzyka [cz.2]

Wydarzenia
Do tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka pozostaje coraz mniej czasu, dlatego organizatorzy odsłaniają kolejne karty w postaci znakomitych artystów oscylujących na granicy absolutnie różnorodnych gatunków muzycznych. Katowicka Strefa Kultury będzie niczym wulkan wybuchający serią świeżych, intrygujących i niezwykle ciekawych brzmień z całego świata. Prezentujemy Wam mocną piątkę artystów [cz.2], na których koncerty musicie pójść!

 

William Basinski

-

jeden z najwybitniejszych twórców ambientu zawiera na swoim dysku dźwięki, które stopniowo się wykruszają, niszczą.. umierają. O klasie twórcy świadczy jednak to, że dźwięki te nie rozpływają się w przestrzeni. Ich wewnętrzna siła sprawia, że są wybawiane, przywracane do życia, co skutkuje późniejszym przeniknięciem ich echa do ludzkiej duszy i zakorzenieniem się go tam na dobre. To zjawisko zmartwychwstania dźwięku towarzyszące Wam podczas Jego koncertu na tauronowej Scenie Kameralnej będzie jednym z najbardziej melancholijnych wydarzeń w Waszym życiu, bowiem William posiada wyjątkową, a zarazem przerażającą umiejętność manipulowania zarówno dźwiękiem jak i słuchaczem.

 

 

 

Lotto -

to właśnie do dźwięków ich zeszłorocznej płyty „Elite Femine” biło tysiące polskich serc, co więcej, wydawnictwo to zostało uznane przez wielu za najwybitniejsze w 2016 r. Zarówno ja, jak i chłopcy z redakcji podzielamy fascynację polską formacją i już teraz wyobrażamy sobie jak wchłania w nas to wyjątkowe brzmienie. Wraz z mantrowymi, radykalnie dłużącymi się kompozycjami czas znika, zatem zespół podczas koncertu na Scenie Kameralnej pozwoli Wam uwierzyć, że czas jest tylko iluzją.

 

 

 

Marcin Masecki -

 z dumą przedstawiam kolejnego Polaka, dla którego tym razem nawet chopinowskie Nokturny nie były trudne do zinterpretowania, o czym przekonujemy się słuchając jego ostatniego wydawnictwa zatytułowanego nie inaczej jak „Chopin Nocturnes” . Uzupełnia tkankę muzyczną swym charakterystycznym stylem i niekwestionowaną charyzmą. Koncert Marcina na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka pozwoli wszystkim uczestnikom wziąć zaskakująco głęboki oddech, aby później delektować się i powoli trawić wysublimowane dźwięki, które okazują się być eufonią w najczystszej postaci. 

 

 

 

Róisín Murphy

Irlandzka wokalistka, niegdyś szkielet zespołu Moloko, który stopniowo wznosiła na wyżyny. Artystka słynie z dbałości o szczegóły, wyrafinowanego wokalu, stopniowego dawkowania emocji a także z tworzenia kobiecych, zmysłowych melodii, które w symbiozie z czarującym wizerunkiem Róisín dostarczają widzom wielu niesamowitych wrażeń - niełatwo zapomnieć o jej koncercie chociażby na zeszłorocznym Krakow Live Festival, gdzie swoimi kostiumami zawstydziłaby niejeden dom mody. To z pewnością diva współczesnej muzyki pop, która konsekwentnie zmienia jej oblicze.Zatem dajcie porwać się jej szalonym pomysłom i z niecierpliwością wyczekujcie nie tylko jej ekstrawaganckich nakryć głowy, ale również prawdziwego muzycznego show!

 

 

Wacław Zimpel -

kolejny Polak w moim zestawieniu jest bezapelacyjnie jednym z najbardziej intrygujących współczesnych muzyków polskich. Dzięki jego unikatowych i niezwykle dojrzałych fuzjach jazzowych improwizacji oraz post-minimalowych kompozycji rozkochał w sobie i swej muzyce niejednego słuchacza, czego dowodem jest chociażby Paszport Polityki. Zatem mnożąc przez siebie intrygującego Zimpla i intrygującą Scenę Kameralną iloczynem jest obezwładniający, ale niezwykle przyjemny, transowy rejs po najdalszych zakątkach Waszego umysłu. Wystarczy tylko wytężyć zmysł słuchu. 

 

Autor:

Karolina Kobielusz