Avant Art Festival ∙ Wrocław

Wydarzenia

Sztuka eksperymentalna i awangardowa będąca punktem odniesienia w dziełach muzycznych, filmowych czy audiowizualnych nie daje o sobie zapomnieć, odważnie walczy o przetrwanie i na szczęście nie brakuje jej atencji czy szczególnej uwagi. Przykładem tego jest chociażby fakt intensywnego eksplorowania jej w szeroko rozumianym życiu kulturowym. Powstające festiwale zarówno w Polsce, jak i zagranicą, których misją jest szeroka prezentacja koncepcji fenomenów dźwiękowych i wizualnych będących jednocześnie esencją tejże sztuki czy swoistą jej interpretacją, udowadniają potęgę, kuriozalność  i przede wszystkim - ponadczasowość awangardy czy eksperymentalizmu.

 

 

Ideę dźwiękami płynącą podszytą głębokim radykalizmem, ekstremalnością czy umiejętnością powszechnego ekspandowania transgresji w różne rejestry, będącą również pozbytą kompromisów, cynizmu czy doraźnych rozwiązań będziemy mogli bliżej poznać podczas jubileuszowej - 10., a wrocławskiej edycji Avant Art Festival, która startuje już w tym tygodniu! Przedsięwzięciu towarzyszy dewiza “Przypomnienie, odwrót, podziemie” , co organizatorzy tłumaczą dokładnie tak:

 

„..... czasy są trudne i wymagające wysiłku na wciąż rosnącej liczbie poziomów egzystencji i wyborów. By ułatwić wybór, rozwiązać kilka węzłów intelektualnych, znaczeniowych, a nawet dotyczących sfery psychofizycznego obłędu, stawiamy pytania o „gdzie i „jak”, spróbujemy wskazać opcje wyjścia z tego impasu dlatego zaprogramowaliśmy kolejną, dziesiątą już, edycję Avant Art Festival z myślą o tym wszystkim. Radykalną, tak jak radykalny jest powrót do korzeni, które, jak to zazwyczaj bywa, pozostają podziemne. Niewiele tu bieżącego konfetti, mało popkulturowego splendoru. To, mamy nadzieję, undergroundowa konsekwencja w jej rozlicznych, bogatych przejawach. To uczciwość wobec siebie i odbiorcy. […]”

 

W ramach tegorocznej edycji odbędzie się również Avant Art Festival Japan 2. edition, będąca przeglądem sztuki japońskiej na wrocławskich salonach. W ramach tego wydarzenia usłyszycie kultowy zespół Melt-Banana, jak i Ryo Murakami, Marię Jiku oraz Shins-K, który zaprezentuje japoński techno-dub w wariantach psychoaktywnym i tellurycznym; w spektaklu taneczno-muzycznym wystąpi zaś duet ITAKO, czyli Yuko Kaseki i Kazuhisa Uchihashi.  Warto dodać, że edycję tę otworzy wyjątkowy wernisaż Instalacji dźwiękowej „objects migration 02” Ryoko Akama.

 

Zarówno podczas wrocławskiej, jak i warszawskiej edycji pojawi się plejada gwiazd awangardowej i undergroundowej sceny. Tutaj usłyszymy m.in. austriacki zespół Radian czy Regis ze swoją - bazującą na industrialu - techno-redukcją, zaś Powell zaprosi publiczność na brutalne disco- eksploracje. W programie AAF pojawią się również: wszechstronny eksperymentator Oren Ambarchi, znany ze składu Syny - Piernikowski oraz reaktywowana po latach legendarna jassowa formacja Łoskot.

 

Wrocław i Warszawa na przestrzeni września i października pulsować będą zupełnie innym rytmem, przyjemnie zmuszając słuchaczy do wytężenia słuchu. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak zaproszenie Was do wspólnego odbierania muzyki. 

INFO:

Avant Art Festival


Autor:

Karolina Kobielusz