Bądź częścią Festiwalu Filmu Awangardowego Lava.

Wydarzenia

Festiwal odbędzie się w dniach 13 – 14 maja 2017 w Centrum Filmowym Kraków przy ulicy Lipowej 7 na Zabłociu, w dawnej fabryce perfum. Pierwsza edycja wydarzenia poświęcona jest pionierce amerykańskiej awangardy filmowej – Mai Deren. W programie znalazł się przegląd jej twórczości z eksperymentalną muzyką na żywo, stworzoną przez cenionych kompozytorów. Spośród nadesłanych z całego świata zgłoszeń, jury z Józefem Robakowskim na czele, wybierze zwycięzcę konkursu na najlepszy film krótkometrażowy. Projekcjom towarzyszyć będą panele dyskusyjne, w tym wideokonferencja z Jonasem Mekasem. Program został wzbogacony o występy tancerzy, performance i pokazy mody awangardowej.

 

Wydarzenie kierowane jest do osób zainteresowanych odkrywaniem niszowych przedsięwzięć w kulturze i otwartych na wzajemne przenikanie się różnych dziedzin sztuki. Zaangażowanie darczyńców pomoże wypełnić misję festiwalu – popularyzować wiedzę na temat awangardowej kinematografii i promować niezależnych twórców.

 

W dniach 10.04. - 10.05. możecie wesprzeć Festiwal Filmu Awangardowego Lava na portalu Polak Potrafi (klik). Organizatorzy zbierają 10 000 zł niezbędnych do wynajęcia odpowiedniego sprzętu, który wpłynie na jakość realizacji wydarzenia. Organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich poszukiwaczy artystycznych wrażeń, aby wspierając ich wydarzenie, współtworzyli nową jakość na festiwalowej mapie Polski. Za każdą wpłaconą sumę przewidziane są nagrody, a wśród nich: karnety na wydarzenia festiwalowe, płyty muzyczne, oryginalne ubrania i gadżety. 

 

 

W ramach przeglądu twórczości Mai Deren zaprezentowane zostaną jej filmy krótkometrażowe: Meshes of the Afternoon, At Land, A Study in Choreography for Camera, Ritual in Transfigured Time, Meditation on Violence, The Very Eye of Night, Witch's Cradle oraz The Private Life of a Cat. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Zaproszeni artyści wykonają utwory skomponowane specjalnie na potrzebę festiwalu. Na tę wyjątkową okazję udało nam się zgromadzić uznanych, działających na granicy stylów, kompozytorów muzyki eksperymentalnej. Wystąpią: Anna Zaradny, We Will Fail, Leona Jacewska (Charlie), Karolina Karnacewicz (DJ Morgiana), Poly Chain, Teoniki Rożynek, Tekla Cetieu Mrozowicka oraz Kamil Tuszyński (Tamil). 

 

Festiwal Lava ma szansę stać się twórczą przestrzenią polskiej sztuki eksperymentalnej. Jego celem jest inspirowanie rozwoju awangardy w Polsce, upowszechnianie wiedzy o niszowej kinematografii powstającej w kraju i na świecie oraz promowanie niezależnych, obiecujących artystów. Niebagatelną wartością festiwalu jest jego kulturotwórczy potencjał wynikający ze zrzeszenia różnorodnych kręgów artystycznych z Polski w jednym miejscu. Bądź zatem częścią tej inicjatywy. 
<p>

Pamiętajcie o nagrodach, które znajdziecie klikając w ten link KLIK

Autor:

Karolina Kobielusz