Czar Distorted Festiwal.

Wydarzenia

Wrzesień to może jeszcze. W sumie wciąż trwa kalendarzowe lato, nawet bywa ciepło. Ale październik, listopad? No a grudzień? Przecież organizowanie festiwalu w tych miesiącach to skazanie się z góry porażkę. To, że ludzie nie przyjdą, bo zimno, to jedno, ale jak oni chcą wystawiać sprzęt na deszcz ze śniegiem? Lepiej nie pytać.

 

A jednak okazuje się, że można. Trzeba tylko trochę zmienić swój zestaw skojarzeń ze słowem festizql. Te wszystkie ciepłe dni i zadeptane, zielone trawy. Pójście w nieoczywistość- to właśnie poleca nam Paweł Trzciński i jego projekty spod znaku Distorted: Animals- booking, Club oraz Festival właśnie. Odbywa się on w formie multi venue, znaczy, nie musicie obawiać się o cały dzień lub dwa stania na ziąbie. Sześć koncertów rozłożono w czasie, od połowy września do początku grudnia, oraz na cztery warszawskie kluby. Są to przodujące w stolicy: Pogłos, Cafe Kulturalna, Niebo i Hydrozagadka.

 

Wspomniana nieoczywistość dotyczy też doboru artystów i cechuje ogół pracy Distorted. Gdy to on bookuje, możemy z pewnością liczyć na wyrazistą muzykę, jedynych w swoim rodzaju artystów, których trudno, wręcz żal, kwalifikować do jednego, określonego gatunku. Nie dziwi nas więc tegoroczna obecność:

 

DUCKTAILS
30 IX - Cafe Kulturalna

 

Na facebookowym profilu Distorted Clubu czytamy, że chce on nam dostarczać muzykę, którą uważa za pop przyszłości. Amerykanie tak właśnie brzmią, ich wpadające w ucho melodie są rozmyte, pastelowe. Rozmarzone wokale i skrzące się pasaże gitarowe. Bardzo przyjemna rzecz, jeśli już dopadła Was jesienna chandra. I nie tylko wtedy!

LINK DO WYDARZENIA.

 

 JARBOE + FATHER MURPHY
1 X - Hydrozagadka

 

Oczywiście, Jarboe to trzon pierwszej odsłony Swans, ale jej kariera nie skończyła się wcale w tym miejscu. Liczne albumy solowe i gościnne upiększanie wydawnictw innych artystów swoim lekkim, ale budzącym grozę głosem, to mnóstwo materiału, który warto zgłębić. W Warszawie pojawi się na scenie wraz z psychodelicznym, wręcz psychotycznym duetem Father Murphy (na zdjęciu). Możemy więc liczyć na wyjątkowe wykonania zarówno już znanych jak i nowych utworów artystki.

 

LINK DO WYDARZENIA.

 

 

 

 LOVE THEME
20 XI – Pogłos

 

Alexa znamy już z zespołu Dirty Beaches, projekt Love Theme to jeszcze bardziej hałaśliwa i jeszcze romantyczniejsza jego postać. Już pierwszy singiel tria jest wyzwaniem muzycznym w zbyt pogodny i jasny dzień. 9 minut dronu, spokojnego, jak chrapiący potwór oraz drżący, tęskny saksofon, który z kolei nasuwa skojarzenia z brzmieniem szczytowej twórczości Nilsa Petera Molvaera. I gra nam powtarzający się temat zupełnie miłosny. Utwór o zupełnie nieradiowej długości buduje napięcie, ale jeśli mamy nadzieję na jego rozładowanie, trzeba przyjść na występ w Pogłosie.

 

LINK DO WYDARZENIA.

 

 BLUE HAWAII
26 XI – Cafe Kulturalna

 

Ich koncert to jeden z wielu efektów współpracy i znajomości Distorted ze sceną dalekiego Montrealu. Bardzo łagodny, ale jednak rollercoaster po emocjach. I to w dodatku samych członków duetu, którzy rzekomo w swoją muzykę wpletli wątki autobiograficzne. Ich pierwszy album Untogether brzmi jak wieczorne wyjście na miasto, bo znajomi chcieli gdzieś cię wyrwać, ale ty z tyłu głowy masz tą jedną, nierozwiązaną, melancholijną sprawę. W ciągu trzech tygodni okaże się, czy drugi album Kanadyjczyków też przyniesie takie nastroje, na żywo możecie przekonać się o tym pod koniec listopada. I mamy nadzieję, że jednak nie będzie nic Was wtedy trapić.

 

LINK DO WYDARZENIA.

 

 COALS
3 XII – Niebo

 

Już całkiem sporo takich duetów próbowało w polskej muzyce ostatnich paru lat. On i ona, miękkie elektro, pop, ale alternatywny!, duża doza rozmarzenia i delayów. To jednak właśnie Coals zasługują na szczególną uwagę, sporego już grona słuchaczy. O ich wyjątkowści świadczy chyba przede wszystkim tak szeroka otwartość na inne gatunki i niestrudzone kreowanie własnej stylistyki. Debiutowy album Tamagotchi może okazać się wybornym finałem poszukiwań na tym etapie i to własnie w Niebie odbędzie się jego premiera.

 

LINK DO WYDARZENIA.

 Jeden, porywający koncert z tego cyklu, Blood Sport w Pogłosie, już za nami. Teraz,  jako patronom medialnym, nie pozostaje nic innego jak powiedzieć – do zobaczenia na reszcie koncertów od Distorted!

Autor:

Marta Konieczna