Festiwal Tauron Nowa Muzyka coraz bliżej!

Wydarzenia
Festiwal Tauron Nowa Muzyka to prawdziwa gratka dla fanów muzyki elektronicznej, jazzu, hip-hopu i wielu innych odmian tych gatunków. Co prawda do festiwalu zostało jeszcze kilka miesięcy, jednak my już ekscytujemy się tym, co będzie nam dane usłyszeć i zobaczyć na przełomie czerwca i lipca na terenie katowickiego Muzeum Śląskiego. Obecność na wszystkich koncertach i występach jest niemalże niemożliwa, dlatego my wybraliśmy kilku do tej pory ogłoszonych artystów, których nie możecie ominąć.
 
Pierwszy z nich jest dla nas fundamentem tegorocznej edycji. Współzałożyciel wytwórni Northern Electronics, członek zespołu The Empire Line i Body Sculptures, działający pod różnymi aliasami – do Katowic przyjedzie ze swoim najpopularniejszym projektem. Jonas Ronnberg, czyli Varg, to producent muzyczny eksplorujący w swej twórczości ambient, minimal i industrial techno. Jednak jego muzyka zawiera w sobie niespotykany klimat, specyficzny chłód północy, który wypełnia każdy skomponowany przez niego utwór od początku do końca. To z pewnością będzie wyjątkowy set. Artystą stojącym w muzycznej opozycji do Varga pod względem klimatu jest Erik Wiegand, czyli Errorsmith. Po wieloletniej przerwie w tamtym roku powrócił z niezwykle świetnym albumem zatytułowanym „Superlative Fatigue”, gdzie przestawił swą niezwykle ciekawą wersję digital dancehallu, łącząc ją z techno. Te kolorowe, energiczne utwory pochłonęły nas w całości już przy samym odsłuchu albumu – a co dopiero będzie podczas kontaktu z nimi na żywo! Jedno jest pewne – nie uwolnimy się z tanecznej euforii nawet na chwilę.
 
O niej nie można na wspomnieć – szwedzka artystka, członkini jednego z najważniejszych zespołów elektronicznych XXI wieku – mowa oczywiście o Fever Ray. Po ośmiu latach od swego ostatniego, debiutanckiego albumu powróciła z artpopowym albumem „Plunge”, który w ogromie jej fanów wzbudził ogromny entuzjazm. Teraz Karin Dreijer podróżuje po świecie, by dzielić się nową muzyką, poruszać i wzruszać. To będzie bezdyskusyjnie jeden z ważniejszych momentów TNM. Kolejną artystką, którego występu bardzo oczekujemy jest Jlin – producentka muzyczna pochodząca z Indiany w USA. Jej brzmienie to zupełna eksplozja energii! Łącząc footwork i IDM, tworzy połamane, niezwykle taneczne kompozycje, które mają w sobie coś enigmatycznego, przepełnionego mistyczną energią.
 
Jednym z najbardziej ciekawiących nas występów z pewnością jest dj set duńskiej artystki o pseudonimie Courtesy. Znana jest z licznych podcastów dla NTS Radio, Rinse FM, Dekmantela czy Resident Advisor, występów w klubach i na festiwalach na całym świecie, jednak nigdy nie wiadomo, jakim zestawem utworów nas zaskoczy. Najczęściej obraca się w stylistyce techno, electro i breakbeatu. My na to już jesteśmy gotowi, a wy?
 
Pozostaje nam teraz tylko czekać! A już niedługo kolejne ogłoszenia – ciekawe, czym Tauron Nowa Muzyka nas zaskoczy. Miejmy nadzieję, że nie będą nas trzymać zbyt długo w niepewności! TNM, Katowice, teren Muzeum Śląskiego, 28 czerwca – 1 lipca 2018 roku – obecność obowiązkowa!
Autor:

Filip Preis