W innej masce — Nicolas Jaar

Artykuły
To, że Nicolas Jaar jest aktywnym artystą i działa na wielu obszarach, to informacja tak często powtarzana, że aż gloryfikowanie jej budzi mieszane uczucia. Na szczęście samego artysty, tak właśnie jest! Mnogość i jakość projektów, w które się angażuje oczywiście zdaje się to potwierdzać. 24 lutego światło dzienne ujrzał album „2012-2017”, podpisany A.A.L (Against All Logic), który jest jednym z mniej znanych aliansów artysty z Nowego Jorku. Jak się prezentuje? 

 

Zmiany pseudonimu, pod którym wykonawcy wydają swoje dzieła, to wygodny sposób na „świeży start” bez ciężaru poprzednich produkcji. Nicolas korzysta z tego zaledwie w jakimś stopniu. „2012-2017” to jak łatwo zgadnąć zbiór wcześniej niepublikowanych (przynajmniej w większości) utworów z tego okresu, co od razu wytrąca z bardzo konceptualnego odbioru prac Jaara, z czego właściwie słynął. Nie jest to jednak w żadnym stopniu ujmą dla albumu, ponieważ słucha się go po prostu z wielką przyjemnością. 

 

Housowe beaty mierzone są z chirurgiczną precyzją, zmieniając nastrój i tempo pięciominutowych utworów nawet kilkakrotnie! Producent korzysta ze wszystkich środków, aby hedonistycznie umilić nam czas, są tu zapętlone wokale, instrumenty dęte, satysfakcjonujące zmiany tempa i pomysłowe eskalacje. Pomimo sporej zmiany stylistycznej jednak wszędzie widać tutaj DNA Jaara, jego perfekcjonizm i kulturę pracy. Pomimo raczej silnej przynależności gatunkowej, żaden dźwięk nie jest obecny tutaj by po prostu pełnić swoją funkcję,   każdy ton został obdarzony szczególną uwagą, a długość trwania obliczona aby osiągnąć konkretny efekt. 

 

Utwór, który zapadł mi najbardziej w pamięć to „Such a Bad Way”. Nicolas doprawdy świetnie czuje się w wolniejszych beatach, gdzie ma więcej przestrzeni do zabawy niuansami. „2012-2017” to łatwy w odbiorze album który ma na celu sprawiać radość. Założenie proste, wykonanie nie do końca. Nicolas Jaar podołał mu doskonale, uzupełniając swój profil artysty kompletnego prezentując mistrzostwo na nieco innej płaszczyźnie.
 
Autor:

Bartek Janisz