KOMBINAT #3

Wydarzenia

Wydarzenie jakim jest Kombinat pokazuje, że polska kultura w swojej wyjątkowości dociera do każdego uroczego zakątka i ani myśli się zatrzymywać. Bielsko Biała to jeden z jej wielu przystanków, w tamtejszej Galerii BWA, przy pomocy IMGN.pro, zgromadzą się muzycy, których wielki wkład w owy ruch kultury w Polsce przyniesie słuchaczom piękny wieczór 18-go listopada. Koncert to jednak nie koniec, przybyli będą mieli szansę na spotkanie i rozmowę z artystami, a oni wszyscy: Miuosh, Zimpel, Ziołek oraz Skalpel, to postacie warte takiego poznania. 

 

Dla bielszczan Galeria oraz Aquarium to miejsca, których artystyczne tchnienie stało się nieodłącznym elementem życia kulturalnego ich miasta. Jest to dom sztuki współczesnej w odpowiednim dla niej, szerokim znaczeniu. Dzięki temu dziedziny plastyczne, jak i audiowizualne czy performatywne są w dobrych rękach. Jak widać, również i muzyka trafiła pod tamtejszą, staranną opiekę. 

 

Wieczór otworzy pochodzący z Katowic raper Miuosh. Współpracował między innymi z Katarzyną Nosowską oraz Radzimirem Dębskim i NOSPRem. Z pewnością oprócz znanych już utworów będzie można usłyszeć materiał z ostatniej, wydanej w marcu płyty Pop. Następnie salę wypełni wyszukana moc twórczości Wacława Zimpla i Jakuba Ziołka. Oboje to znamienici muzycy zaangażowani w wielorakie projekty, z których każdy przyjmowany jest z wielkim uznaniem i zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że współpraca dwóch panów to prawdziwa uczta zabierająca nas w podróż poza ramy i klasyfikacje muzyki. Na zakończenie zespół, który z poprzednikami posiada wspólny, jazzujący pierwiastek. Skalpel to Igor Pudło i Marcin Cichy, obaj zajmują się równiez produkcją i didżejką. Otwartość na przemieszanie i przearanżowywanie związana z tymi zajęciami mogła wpłynąć na styl duetu, który znany jest z tworzenia na kanwie polskiego jazzu lat 60. i 70. Kompozycje pełne zwrotów akcji, nawiązań i świeżości tworzą oryginalne słuchowisko. W Sali Dolnej zorganizowany zostanie cykl Sam Na Sam. Będzie to czas i miejsce wydzielone dla słuchaczy i muzyków, przeznaczone dla nich nawzajem. Możemy tylko domyślać się jak ciekawe dyskusje i sytuacje z tego wynikną. Już od godziny 18 swoje sety zaczną DJ Teddybear i VJ Wojtek M. Trwać będą do późnej nocy a może i wczesnego rana. Okraszą je starannie przygotowywane wizualizacje, które z pewnością nie będą tylko tłem do muzyki.

 

Wszystkie te atrakcje i przeżycia artystyczne przygotowali firma IMGN.PRO, zajmująca się dystrybucją gier oraz Stowarzyszenie Kulturalne SONATA. Do tego zaangażowanie wspominanej już Galerii BWA, gdzie ponoć „sztuka przenika przez ściany do wnętrza”, wydaje się mocnym punktem przedsięwzięcia. Otwieranie ludzi na sztukę nieoczywistą to dziś wyzwanie, ale i potrzebna działalność. Dzięki temu, Kombinat ma przed sobą piękną perspektywę szerzenia tej ważnej części naszego życia, jaką jest kultura. W tym przypadku, taka w najlepszym wydaniu!


Autor:

Marta Konieczna