Niezależna muzyka na Domoffon Festival 2017

Wydarzenia

The Horrors • Dopplereffekt • Jozef van Vissem • Anthony Rother
 Piernikowski • Greg Fox • 19 wiosen • PRO8L3M • We Draw A • Siksa
Alles • Eric Shoves Them in His Pockets • Tsvey • i inni…

 

 

Łódzki Domoffon Festiwal, mimo swej krótkiej działalności, udowodnił już dwukrotnie to, że jest obowiązkowym przystankiem na festiwalowej mapie Polski. OFF Piotrkowska Center, bo właśnie tam odbywa się ten kameralny festiwal, gościł już takie gwiazdy, jak Wire, Omar Souleyman, Zola Jesus, SHXCXCHCXSH, czy Helena Hauff. Na trzecie urodziny DomOFFonu został przygotowany line-up łączący awangardę, elektronikę, rap i alternatywę – gwarantujemy, że będzie w czym wybierać!

 

Tegoroczna edycja łódzkiego festiwalu pod względem muzyki elektronicznej zapowiada się wyśmienicie. Scenę muzyczną Detroit reprezentować będzie grupa, którą można spokojnie nazwać wyjątkową – chodzi oczywiście o Dopplereffekt. Na przestrzeni swej działalności zdążyli już udowodnić to, że mieszanka electro, detroit techno i trance’u w ich wydaniu zawsze się sprawdza. W tym roku wydali nowy album, „Cellular Automata”, który z pewnością usłyszymy na Domoffonie. W klimat electro i trance’u, jednak rozszerzony o ambient, techno i electro house wpisuje się kolejny z zaproszonych artystów – Anthony Rother. Jego dwudziestoletnia kariera producenta sprawiła, że bez namysłu zaliczany jest do najważniejszych osobistości niemieckiej elektroniki. Chłodne dźwięki syntezatorów i rytmiczne kompozycje z pewnością rozruszają każdego. Polska reprezentacja elektroniczna również ma się dobrze – podczas festiwalu wystąpią We Draw A, Alles i Tsvey. Pierwszy z nich to wrocławski projekt Piotra Lewandowskiego, do którego dołączył Radek Krzyżanowski, członek zespołu Kamp!. Ich brzmienie łączące electropop i indietronicę z pewnością urzeka, ma w sobie coś romantycznego. Na pewno rozkochają w sobie każdego. Z drugiej strony zaś stoi Alles – łódzki zespół, za którego twórczością stoi swoisty sprzeciw wobec rzeczywistości. Sami piszą, że „Chcemy wolności, a nie umiemy być wolni. Zamykamy się w świecie definicji, schematów, kalkulacji i manipulacji. (...) Czy wszystko już było?" A to wszystko w otoczce dark wave’u, minimalu, electro-punku i industrialu. To z pewnością będą interesujące chwile. Ostatni projekt to Tsvey. Pod szyldem BDTA Records niedawno wydali swój pierwszy album zatytułowany „TSVEY”, na którym łączą techno, noise, dub i eksperymentalną elektronikę. Dla nich, ich muzyka to „Brudny beton i kwitnące tulipany z butelek po piwie.”. Co to dokładnie znaczy? Przekonamy się już niedługo.

 

Rap na Domoffonie to dwa już wam dobrze znane projekty – Piernikowski i PRO8L3M.  Robert Piernikowski to połowa projektu Syny, którzy swą stylistyką i muzyką eksplorują najciemniejsze zakamarki rapu i dubu. Klimat lo-fi to także kluczowy aspekt kreacji twórczości Piernikowskiego. Duet PROBL3M na przestrzeni swej twórczości również zdążyli udowodnić to, że są jednym z gorętszych projektów na obecnej, polskiej scenie rapowej. Niedawno pojawił się ich nowy materiał, dlatego jeżeli jeszcze nie zdążyliście się z nim zapoznać, to przed Domoffonem musicie go nadrobić!

 

Alternatywne oblicze łódzkiego festiwalu będzie można poznać podczas występów The Horrors, 19 wiosen, Siksy i Eric Shoves Them in His Pockets. Pierwszy z nich to największa gwiazda i headliner tegorocznej edycji. The Horrors od 2005 roku zdążyli zwiedzić różne zakątki alternatywy – od indie rocka, przez post punk, shoegaze, garage rock, kończąc na gothic rocku. Nowy album zatytułowany „V” ma swą premierę pod koniec września, dlatego na Domoffonie  utwory z nowej płyty usłyszymy przedpremierowo. Nie możemy się doczekać! Punkowe brzmienie również reprezentować będą dwa projekty – Siksa i 19 wiosen. Ten drugi to zespół założony w 1989 roku w Łodzi,  a reaktywowano go w roku 2004. Ich brzmienie oscyluje głównie wokół punk rocka. Siksa zaś to projekt niesamowicie kontrowersyjny i bezpośredni, reprezentujące mocne brzmienie, a tematycznie porusza problemy współczesnego życia. Łagodniejszymi dźwiękami obdarzać będzie zespół Eric Shoves Them In His Pockets, których muzyka zalicza się do pochodnych indie rocka, jednak dopełnia ją specyficzny klimat lo-fi.

 

Mówiąc o tegorocznym Domoffonie nie można zapomnieć o dwóch artystach reprezentujących swoistą awangardę muzyczną. Są nimi Josef van Vissem i Greg Fox. Pierwszy z nich to wybitny kompozytor i lutnista, który łączy muzykę klasyczną z minimalizmem. Warto również wspomnieć, że został on nagrodzony nagrodą za najlepszy soundtrack do filmu „Tylko Kochankowie Przeżyją” podczas festiwalu w Cannes. Kompletnym przeciwieństwem do całej kreacji muzycznej van Vissema jest Greg Fox, jednak swymi umiejętnościami stoi na równi ze wcześniej wspomnianym muzykiem. Fox to perkusista zespołów Liturgy i Zs, solo zaś przedstawia najbardziej energiczne i niezwykle hipnotyzujące kompozycje perkusyjne. To będą niezapomniane przeżycia.

 

Już na początku sierpnia Domoffon Festival gwarantuje kolejną dawkę festiwalowych ogłoszeń, na które czekamy z niecierpliwością. Tymczasem wsłuchiwać się będziemy w ten niezwykle interesujący skład, jednocześnie budując swą ekscytację na nadchodzące wydarzenia. I pamiętajcie – Domoffon Festival, 1-3 września 2017 roku, OFF Piotrkowska Center, Łódź. Widzimy się niedługo! Wszystkie informacje dotyczące festiwalu znajdziecie tutaj.

 

Autor:

Filip Preis