Nowi artyści na Up To Date Festival 2017

Wydarzenia

 

Białostocki Up To Date Festival wciąż zaskakuje – najnowsze ogłoszenie artystów tegorocznej edycji rozpieściło wszystkich fanów muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i rapu. Ta mieszanka artystów znanych i tych mniej, projektów premierowych, nieoczekiwanych kolaboracji sprawia, że coraz bardziej wyczekujemy drugiego weekendu września. Jeżeli jednak nie wiecie co i jak, przychodzimy wam z pomocą i przedstawiamy tych, którzy swą obecnością wzbogacą line-up Up To Date 2017!

 

Scena Technosoul została urozmaicona setami kilku artystów. Jednym z nich jest szwedzki producent Anthony Linell, ukrywający się pod pseudonimem Abdulla Rashim. Wraz z Vargiem jest współzałożycielem wytwórni Northen Electronics, o której wydawnictwach na naszym facebooku pisaliśmy już nie raz. Linell specjalnie do Białegostoku przetransportuje muzyczne krajobrazy północy, którym akompaniować będzie to specyficzne, chłodne techno, z którym jest kojarzony. Mówiąc o współpracy Linella z Vargiem, warto zaznaczyć, że pojawi się on na tegorocznym Unsound Festival, ale także i na wrześniowym Up2D8. Jonas Ronnberg, bo tak brzmi jego prawdziwe imię i nazwisko, wraz z Christianem Stadsgaardem (połową duetu Damien Dubrovnik) oraz Isakiem Hansenem tworzą projekt The Empire Line. Wraz z brytyjskim producentem Shifted prezentować będą wspólny, premierowy materiał. Shifted znany jest z łączenia minimal techno z industrial techno, zaś tegoroczny album The Empire Line daje poznać ich spojrzenie na wcześniej wspomniane gatunki. Jednak co wyjdzie z tego jakże ciekawego projektu? To okaże się we wrześniu. Technosoul gwarantuje także inne pochodne gatunki techno, w szczególności dzięki obecności projektów takich, jak Edanticonf, Detroit in Effect i Petera van Hoesen. Ten pierwszy znany jest z bardzo atmosferycznego dub techno, Peter van Hoesen specjalizuje się w minimal techno, zaś Detroit in Effect to ikona charakterystycznego Detroit techno, które często łączą z electro. Jednak najbardziej odbiegającym gatunkowo od nazwy sceny jest Art Crime – rosyjski producent muzyczny, który dodaje całokształtowi Technosoulowej ekipy specjalnej iskry. Opierając swe kompozycje na gatunku outsider house, tworzy niezwykle marzycielskie i taneczne kompozycje muzyczne, co czyni go jednym z ciekawszych artystów na tegorocznej edycji Up To Date.

 

Na scenie Electronic Beats również nie będzie nudno – ogłoszeni artyści reprezentują muzyczną mieszankę gatunków i brzmień, która zadowoli każdego. Najbardziej rozpoznawalną twarzą ostatniego ogłoszenia jest z pewnością Clams Casino – amerykański producent znany ze swych intrygujących i tajemniczych kompozycji czerpiących inspiracje z nurtu muzyki hip-hop. Nie dziwne, że na jego podkładach rapowali jedni z największych raperów amerykańskiej sceny (m.in. A$AP Rocky, A$AP Ferg i Vince Staples). Warto również wspomnieć o dwóch projektach, które również związane są ze współczesną sceną rapu i hip-hopu – Da Vosk Docta i HEWRA. Ten pierwszy na swych kompozycjach łączy elementy trapu z atmosferyczną elektroniką, często w akompaniamencie niezwykle mocnego basu. Projekt HEWRA pod względem lirycznym wydaje się najbardziej kontrowersyjny, jednak muzycznie osadzony jest w niezwykle popularnym nastroju cloud rapu i trapu. Kolejnym artystą występującym na scenie EB jest znany wszystkim z poprzedniej edycji Tauron Nowa Muzyka włoski producent Lorenzo Senni. Na białostockim festiwalu również będzie prezentować mieszankę niezwykle wibrującej i ekscytującej elektroniki łączącej glitch, trance i progressive electronic. Ostatnim, ale nie mniej ważnym artystą będącym częścią sceny Electronic Beats jest Spinscott. Up To Date pisze o nim, że to „(…) posiadacz najszybszych prawdopodobnie najszybszych palców, jakie kiedykolwiek dotykały samplera MPC”. Utwory utrzymane w stylistyce jungle powstają na żywo z pojedynczych sampli – będzie to z pewnością wyjątkowe i niepowtarzalne przedsięwzięcie, które swą niezwykłą energią porwie do tańca każdego obecnego.

 

Centralny Salon Ambientu wzbogacony został o dwa projekty, o których nie sposób jest nie wspomnieć. Bywalcom białostockiego festiwalu znany już jest Dominic Fernow (na poprzedniej edycji pojawił się ze swoim wcieleniem o nazwie Vatican Shadow). Tym razem, będzie na żywo prezentować materiał ze swojego noise’owo-industrialnej kreacji Prurient. To chyba najbardziej rozpoznawalny i wymagający projekt Fernowa, jednak właśnie to czyni jego występ na CSA jeszcze bardziej wyjątkowym. Up To Date swą obecnością urozmaici także Verge – irlandzki producent, którego debiutancki album „Emblematic Ruin” jest zbiorem przeszywających, drone’owych kompozycji. Towarzyszyć mu będzie Osmo Nadir, czyli Przemysław Ostaszewski – projektant i kompozytor, którego wizualizacje będą prezentowane w duecie z muzyką Verge’a. Nie możemy się doczekać!

 

Kolejną zagadką, przed którą stawia nas Up To Date dodatkowa scena, która nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. W ramach niej występować będzie polska reprezentacja muzyczna w składzie: Eltron John, Rosalie, Adi Nowak i Boogie Mafia. Ten pierwszy to już nieodzowna część polskiej sceny klubowej. Inspiracje czerpie z różnych gatunków muzycznych, m.in. z soulu, psychodelii, disco i dubu, co rodzi jego wyjątkowe połączenie muzyki techno i house. Rosalie zaś łączy amerykańskie R&B, hip-hop oraz nową elektronikę. Adi Nowak to młody raper z Poznania, który wnosi powiew świeżości do współczesnej sceny hip-hopowej swym brzmieniem i warstwą liryczną utworów. Ostatni duet o nazwie Boogie Mafia tworzony jest przez Berta i Harpera, których niezwykle energiczne dj sety łączą funk, disco, electro oraz inne, ekscytujące odmiany muzyki elektronicznej.

 

Szykuje się niezwykle wyśmienita edycja Up To Date Festival, a to jeszcze nie koniec ogłoszeń! Dlatego z niecierpliwością wyczekujemy dalszego rozwoju wydarzeń i budujemy swą ekscytację na drugi weekend września. Pamiętajcie – Up To Date, 8-9 września 2017 roku, Białystok. Do zobaczenia!

 

Wszystkie informacje związane z festiwalem zawarte są na stronie www.uptodate.pl

 

Autor:

Filip Preis


Zdjęcia:

studiowasabi