Nowy wymiar szwedzkiej elektroniki – STAYCORE

Artykuły

Po sukcesie chłopaków z Sad Boys zastanawiałem się czy szwedzki rynek muzyczny zaproponuje nam coś równie interesującego. W dobie Internetu i viralowego rozprzestrzeniania się informacji jednak można było się tego spodziewać. Sztokholmska wytwórnia STAYCORE zebrała artystów, których muzyka dopełnia się nawzajem energią i rozwiązaniami produkcyjnymi.

 

Stworzycielami idei są Cristian Dinamarca i Ghazal Amin – oboje prężnie działający muzycznie tworzą kręgosłup całej wytwórni i jej brzmienia. Dinamarca swą twórczością nadał tor współczłonkom wytwórni – przykładem jest EPka „Holy”, która zawiera kluczowe rozwiązania staycoru – silna linia melodyczna, miażdżące basy, kontrastujące sample o wysokim tonie (można wyczuć delikatną inspirację grimem czy bassem). Pod swoje skrzydła wzięli artystów takich, jak Toxe, Mechatok, Mobilegirl i Axl9696. Najbardziej prężnie działa pierwsza trójka, których twórczość jest sztandarem świetnej opinii, jaką STAYCORE wytworzył sobie w tak niesamowicie krótkim czasie.

 

Toxe to najmłodsza z podopiecznych tej wytwórni, jednak jej brzmienie jest najbardziej specyficzne i tajemnicze. „Muscle Memory” udowadnia innowacyjność myśli młodej producentki. Mocne basy pomieszane z samplami brzmiącymi jak wystrzały pistoletu czy też takie mające w sobie jakiś organiczny aspekt, do tego wszystkiego włączone kontrastowe wstawki o wysokim tonie (idealnie to widać na utworach „Let Me Thru” i „Deze”). W delikatnej opozycji do brzmienia Toxe stoi Mechatok, jednak swoisty staycorowy klimat jest w jego utworach wszechobecny. EPka „See Thru” jest definitywnie spokojna i bardziej wyważona. Atutem całości tego projektu są słodkie dźwięki ułożone na tle przestrzennych partii basowych (momentami mógłbym się pokusić o stwierdzenie, że Mechatok puszcza przysłowiowe „oko” w stronę sceny PC Music – właśnie przez wykorzystanie niewinnych i uroczych sampli np. na „Linked”, czy „Placer”). Złoty środek znajduje jednak Mobilegirl. W utworach „Novi” i „GGC” zawiera wszystkie niezbędne elementy do stworzenia interesującego, elektronicznego utworu. Dodatkowo przez wykorzystanie syntezatorów dodaje całości kolejnego, ale jakże znaczącego szczegółu, który poniesie odbiorcę w wir taneczny.

 

Wytwórnia STAYCORE jest świetnym przykładem tego, jak można kolektywnie pokazać swój sposób na tworzenie muzyki. Zastanawia mnie tylko jedno: Czy będą w stanie eksplorować swoje brzmienie w jeszcze większym stopniu? Nowości w obrębie muzyki elektronicznej to coś, co zawsze mnie ekscytowało i tę samą ekscytację czułem słuchając Dinamarki czy Toxe. Trzymam kciuki za to, żeby dalej odkrywali ciekawe rozwiązania muzyczne i swą energią przyciągali jeszcze szersze grono ludzi –na razie im to się świetnie udaje.

Autor:

Filip Preis