Ostatni, ale nie mniej ważni – trzecie ogłoszenie Up To Date Festival 2017

Wydarzenia

 

Up To Date Festival niedawno oficjalnie zamknął swój line-up - i chyba nie mogło być lepiej! Ósma edycja białostockiego wydarzenia wypełniona została wyjątkowymi artystami i projektami i musimy przyznać, że jest to jeden z ciekawszych składów, jakie ostatnio widzieliśmy na przestrzeni kilku sezonów festiwalowych w Polsce. We wrześniu czeka na nas ogromna mieszanka elektroniki, rapu i R&B, dlatego teraz nie zwlekamy i przedstawiamy wam artystów ostatniego ogłoszenia Up2D8'a.

 

Zagadka związana ze sceną TBA została rozwiązana - patronat objęła radiowa Czwórka! A do już wcześniej ogłoszonych artystów dołączyło czterech panów. Pierwszym z nich jest nie kto inny, jak Mateusz Holak! Można rzec, że jest człowiekiem-orkiestrą - przez swe działania można określić go jako gitarzystę, producenta muzycznego, autora tekstów, projektanta oraz grafika. Jego sobotni koncert z akompaniamentem live bandu z pewnością przyciągnie rzeszę jego fanów. Następnym artystą, który będzie dzielić scenę wraz z Holakiem jest Jurek Przeździecki. Swe tło twórcze posiada w muzyce klasycznej, jednak jego wieloletnie doświadczenie producenckie dało mu możliwość eksplorowania wielu gatunków muzycznych, począwszy od techno, a kończąc na mieszance jazzu i noise'u - dlatego nie wiadomo, czego można się spodziewać po jego występie. Tak samo jest z R.A.U - Up To Date pisze o nim, że "Jego produkcje cechują się nowoczesnym i charakterystycznym brzmieniem wywołującym efekt typu "WOW"". Co to tak naprawdę znaczy? Okaże się już niedługo. Skład sceny Czwórki zamyka człowiek, który jest swojego rodzaju wysłannikiem patrona czwartej sceny - Mr. Lex jest prezenterem radiowej Czwórki i dj-em. Na scenie kieruje się swym gustem muzycznym, jednocześnie pamiętając o utrzymaniu tanecznej atmosfery. Miejmy nadzieję, że podczas jego dj setu parkiet będzie płonąć!

 

Kolejnym dodatkiem do całego przedsięwzięcia jest specjalna mini-scena Red Bull 3 Style. Reprezentować ją będą artyści, którzy brali udział w konkursie RB3S - są nimi 69Beats, Daaz, Pacone i Falcon1. Czwórkę tych dj-ów reprezentuje niezwykła różnorodność muzyczna i nieprzewidywalność sceniczna. Możemy zapewnić jednak, że  wszystko będzie dopracowane od początku do końca.

 

Największym muzycznym zastrzykiem została obdarowana scena Electronic Beats, gdyż do jej składu dołączyło aż siedmiu artystów! Pierwszym z nich jest francuski producent muzyczny o pseudonimie UZ - to już wręcz ikona trapu i trap rapu. Najważniejszymi elementami jego energicznego, pompatycznego i nonszalanckiego brzmienia są wyraźna partia perkusyjna i miażdżący bas. Jego występ z pewnością będzie wyjątkowy! Jeżeli mówimy o rzeczach niezwykłych, to obowiązkowo trzeba tutaj wspomnieć o Amnesia Scanner. Ten tajemniczy duet z Berlina tworzy muzykę trudną do zdefiniowania - jest ona mieszanką post-industrialu, glitch hopu, IDM i UK bassu. Kreują niezwykle wymagające, nieprzewidywalne i eksperymentalne kompozycje, które z pewnością są wyzwaniem dla słuchacza. Nie możemy się już doczekać! Kolejnym artysta, który niekonwencjonalnie łączy gatunki to Lapalux - producent pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jego brzmienie ekscytuje mieszaniem wonky i future garage'u z ambient popem i glitch hopem. Na tegoroczną edycję białostockiego festiwalu Lapalux przyjeżdża nie tylko z najnowszym albumem zatytułowanym "Ruinism", ale także ze specjalnym, wizualnym show. Swój najnowszy, ale także i debiutancki album prezentować 1988, czyli Przemek Jankowiak - połowa duetu Syny. "Gruda" skąpana jest w mglistych i ponurych dźwiękach dubu, a chropowata tekstura dźwięku wprowadza niezwykłą aurę niepokoju. To z pewnością będzie jeden z bardziej hipnotyzujących występów na UP2D8'cie. Dobrym rozwiązaniem na wyrwanie z tej hipnozy będzie energiczna muzyka, a takiej nie zabraknie! Świetnym przykładem jest jeden z czołowych przedstawicieli drum'n'bassu oraz brytyjski producent muzyczny - Logistics. W jednym ze swoich utworów zatytułowanych "The trip" wykorzystuje partię mówioną "Let me take you on a journey, a journey of sound" - my jesteśmy gotowi, by w podróż z nim wyruszyć! Jego twórczość to ogromne pokłady energii napędzane intensywną partią perkusyjną. Lecz mówiąc o drum'n'bassie w kontekście Up To Date, nie można zapomnieć o pionierze brytyjskiej sceny tego gatunku - Doc Scott! To niezwykła okazja dla wszystkich, którzy w głębi siebie odczuwają ogromną nostalgię do brytyjskiej muzyki elektronicznej przełomu wieku. A jeżeli tego pędu muzyki będzie wam mało, to na ratunek przyjdzie wam ekipa WIXAPOLu, która swymi rave'ami robi furorę w całej Polsce. Serwowane na nich gabberowe kawałki potrafią nieźle rozpędzić, dlatego pamiętajcie o hamulcach!

 

Scena Technosoul również została dopełniona niezwykle ekscytującymi projektami. Polski skład trzeciego ogłoszenia na tej scenie reprezentują FOQL i Jacek Sienkiewicz. Pod pierwszym, niezwykle tajemniczym pseudonimem kryje się Justyna Banaszczyk - producentka pochodząca z Łodzi. W tym roku pojawił się jej najnowszy album zatytułowany "Lower Your Expectations", w ramach którego artystka eksploruje liczne gatunki muzyczne, np. industrial, minimal i IDM, a to wszystko w akompaniamencie chłodnych syntezatorów. Jeżeli za to chodzi o Jacka Sienkiewicza, tego rok też był dla niego wyjątkowy. Uważany jest za jedną z ważniejszych postaci polskiego techno - potwierdza to już jego dwudziestoletni staż. A to bardzo kluczowa informacja, ponieważ Sienkiewicz nakładem swej wytwórni Recognition Records wydał album z niepublikowanym materiałem powstałym podczas jego działalności. Jego występ na UP2D8 łączył będzie elementy live z dj setem, a to da nam możliwość poznania inspiracji muzycznych artysty w towarzystwie wielu archiwalnych kompozycji Jacka. Trzecie ogłoszenie przynosi nam również artystów zagranicznych - i to nie byle jakich! Pierwszym z nich jest pochodzący z Niemiec Stojche. Można żec, że gdy rodzi się miks electro i techno, rodzi się właśnie jego muzyka. Kompozycje hojnie obdarzone mocnym basem i chłodnymi syntezatorami nawiązują do Detroit techno, dlatego Stojche świetnie dopełni swym brzmieniem towarzystwa D.I.E. na scenie Technosoul. A jej skład zamyka nie lada duet. Tę dwójkę można będzie zobaczyć na tegorocznym UP2D8 aż dwa razy - pierwszego jako Prurient, drugiego wraz z Regisem ukrytych pod nazwą Ugandan Methods. Dominic Fernow w swej technoindustrialnej odsłonie Vatican Shadow i Ancient Methods zagrają specjalnego seta b2b, gdzie mieszać będą noise z ciężkim, mrocznym techno. Up To Date pisze, że nie są w stanie nas przed nimi uchronić. My jednak się nie boimy i przyjmiemy wszystko, co zaserwuje nam ta dwójka.

 

Skoro wszystko już zamknięte, podział na dni został podany, nie pozostaje nam nic innego, jak czekać i budować ekscytację - a już teraz jest ogromna! Drugi weekend września będzie z pewnością niezapomniany, dlatego jeżeli dalej się wahacie, to my wam mówimy - MUSICIE TAM BYĆ! Up To Date Festival, 8-9 września 2017, Białystok. Do zobaczenia!

 

Wszystkie informacje na temat biletów, dojazdu i samego festiwalu podane są na oficjalnej stronie www.uptodate.pl

Autor:

Filip Preis


Zdjęcia:

studiowasabi