PLAYLISTA: Wacław Zimpel dla PROGREFONIK

Playlisty
Wacław Zimpel to postać, której talent i ciężka praca zostały już zauważone praktycznie na całym globie.  Harmonia i ład to cechy główne twórczości polskiego artysty, a do źródeł jego inspiracji możemy zaliczyć rozmaite dźwięki wielu kultur świata. Produkcje Wacława skonstruowane są wielowarstwowo i wyjątkowo precyzyjne pochłaniając wszelkie jazzowe, egzotyczne, minimalistyczne i dronowe dobrodziejstwa. Liczne kolaboracje z równie kreatywnymi artystami synergicznie wzbogacają dziedzictwo tworząc wielką, muzyczną odyseją. Dajcie zachłysnąć się zupełnie przemyślaną playlistą, którą artysta przygotował specjalnie dla Was.

 

Pisze tak:

 

 

" Dzięki algorytmom YouTuba, słuchając od mniej więcej roku Midori Takady i jej wspaniałego albumu “Through The Looking Glass”, który na długie lata został zupełnie zapomniany, dotarłem do niesamowitego świata japońskiego minimalu i ambientu, który ujrzał ponownie światło dzienne dzięki ludziom, którym chciało się wrzucić masę muzyki z tamtego okresu do sieci. 

 

Całe zjawisko opisał Yeremy Young tutaj: LINK 

 

Te zapomniane japońskie kompozycje z lat 80. i 90. poprzeplatałem tradycyjnymi formami mającymi setki lat, takimi jak Honkyoku, Gagaku czy muzyką graną na japońskiej harfie Koto. Honkyoku to mistyczne utwory pisane na bambusowy flet shakuhachi przez mnichów buddyjskiej sekty Fuke Zen, które służyły im do medytacji i kontroli oddechu. Gagaku to dworska muzyka orkiestrowa o bardzo współcześnie brzmiących formach. 

 

Myślę, że w tym zestawieniu słyszalna jest pewna ciągłość w sposobie postrzegania czasu i przestrzeni, charakterystyczna dla niezwykłej kultury japońskiej. "

 

Autor:

Karolina Kobielusz


Fotografia:

Leszek Zych / Polityka