“Przypomnienie, odwrót, podziemie” ‣ Avant Art Festival 2017

Wydarzenia

Sztuka eksperymentalna i awangardowa będąca punktem odniesienia w dziełach muzycznych, filmowych czy audiowizualnych nie daje o sobie zapomnieć, odważnie walczy o przetrwanie i na szczęście nie brakuje jej atencji czy szczególnej uwagi. Przykładem tego jest chociażby fakt intensywnego eksplorowania jej w szeroko rozumianym życiu kulturowym. Powstające festiwale zarówno w Polsce, jak i zagranicą, których misją jest szeroka prezentacja koncepcji fenomenów dźwiękowych i wizualnych będących jednocześnie esencją tejże sztuki czy swoistą jej interpretacją, udowadniają potęgę, kuriozalność  i przede wszystkim - ponadczasowość awangardy czy eksperymentalizmu.

 

Ideę dźwiękami płynącą podszytą głębokim radykalizmem, ekstremalnością czy umiejętnością powszechnego ekspandowania transgresji w różne rejestry, będącą również pozbytą kompromisów, cynizmu czy doraźnych rozwiązań będziemy mogli bliżej poznać podczas jubileuszowej - 10., a jednocześnie 1. warszawskiej edycji Avant Art Festival. Przedsięwzięciu towarzyszy dewiza “Przypomnienie, odwrót, podziemie” , co organizatorzy tłumaczą dokładnie tak:

 

„..... czasy są trudne i wymagające wysiłku na wciąż rosnącej liczbie poziomów egzystencji i wyborów. By ułatwić wybór, rozwiązać kilka węzłów intelektualnych, znaczeniowych, a nawet dotyczących sfery psychofizycznego obłędu, stawiamy pytania o „gdzie i „jak”, spróbujemy wskazać opcje wyjścia z tego impasu dlatego zaprogramowaliśmy kolejną, dziesiątą już, edycję Avant Art Festival z myślą o tym wszystkim. Radykalną, tak jak radykalny jest powrót do korzeni, które, jak to zazwyczaj bywa, pozostają podziemne. Niewiele tu bieżącego konfetti, mało popkulturowego splendoru. To, mamy nadzieję, undergroundowa konsekwencja w jej rozlicznych, bogatych przejawach. To uczciwość wobec siebie i odbiorcy. […]”

 

W gronie artystów udowadniających, że podczas warszawskiej edycji festiwalu ważna jest tylko sama muzyka znajduje się fenomenalny Dean Blunt tworzący z DJ-em Escrow pod post hip-hopowym aliasem Babyfather. To właśnie w Grizzly Gin Bar zaprezentują m.in. jeden z najlepszych koncept-albumów „BBF Hosted by DJ Escrow”, który to przesiąknięty jest niepokojącą atmosferą realistycznych struktur dźwiękowych, surową kakofonią i ciężarem przesterów. Artystą stylistycznie podobnym do nowego projektu Blunta, którego również usłyszymy tego samego wieczoru na AAF będzie druga połowa Synów - Piernikowski, promujący swój najnowszy, nader osobisty i chłodny krążek - „No Fun”. 

 

Mnóstwo zamieszania i możliwe chwilowe zagubienie się w dźwiękach, gdzie bunt zjednoczony jest z harmonią wprowadzą również brytyjscy goście, którzy to nawiedzą klub NIEBO. Będzie to reprezentant wytwórni Ninja Tune - Actress, który doskonale radzi sobie w spajaniu Dietroit techno z szumami, trzaskami i innymi niezidentyfikowanymi odgłosami; Powell lubiący balansować na granicy kwaśnych, mięsistych bitów i misternie tkanych walorów muzyki tanecznej, co udowodnił chociażby podczas tegorocznego, dobrego setu w krakowskim 89; Regis, badający warunki wyjściowe dla wielopłaszczyznowej redukcji i przestrzenie hipnagogiczne, pozostając w konwencji muzyki tanecznej i jej hipnotycznego wygłosu; Flowdan bawiący się UK-grimem czy polska chluba Lutto Lento, współwłaściciel wytwórni DUNNO, podopieczny brytyjskiej Where To Now? Records, pod której nakładem ukazał się w tym roku jego debiutancki album długogrający “Dark Secret World”. 

 

Polskim wyraźnym akcentem okaże się również kolektyw BNNT, duet przekraczający sferę dyskomfortu za pomocą dźwiękowych pasaży, przedstawiający noise w fenomenalnym wydaniu wystąpi w towarzystwie samego Matsa Gustafssona. Ogromną dawkę jazzu przefiltrowanego przez psychodelię czy obezwładniający trans zafundują nam lokalni mistrzowie - Olo Walicki, Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Macio Moretti, czyli Łoskot, dający świetny koncert na tegorocznej edycji Off Festivalu.

 

Warszawa z otwartymi rękami powita również Radiana, ilustrującego natężenia ciszy i dźwięków zarejestrowanych z najmniejszej z możliwych odległości w najbardziej mikroskopijny, ale niezwykle urzekający swą precyzyjnością - sposób. Prócz austriackiego tercetu, do stolicy przyjedzie Oren Ambarchi,  eksperymentor-legenda, współpracujący m.in. z Fenneszem, Sunn O))), Keiji Haino, Keith Rowe, Jimem O’Rourke czy Ricardo Villalobosem. Unikatowa estetyka, której dominantą jest minimalizm, improwizacja i warsztat naznaczony takimi czynnikami jak niebywała cierpliwość i indywidualizm czynią go jednym z najbardziej ciekawych artystów tegorocznej edycji AAF. 

 

Organizatorzy Avant Art Festivalu zadbali o to, by bukiet artystów składał się z różnorodnych indywidualności; mikrokosmosów będących nieodłączną, niezwykle istotną częścią muzycznego wszechświata, w którym awangarda i śmiały eksperymentalizm odbijają swe piętno na ludzkich duszach pragnących eksplorować i pewnie pokonywać wszelkie możliwe granice swej egzystencji w towarzystwie bogactwa dźwięków i wartości płynących ze sztuki. Piękna inicjatywa, piękne niedoczekanie. 

 

Link do sprzedaży biletów: goingapp.pl
Link do oficjalnego wydarzenia: TUTAJ

Autor:

Karolina Kobielusz


Info:

AAF