Światło i Ciemność – Open Source Art Festival 2017

Wydarzenia

Zapowiada się na to, że wrzesień upłynie pod znakiem wielu niszowych festiwali artystycznych, gdzie muzyka łączona będzie ze sztuką audiowizualną. Połączenie to poddane będzie wielu eksperymentom, m.in. podczas Open Source Art Festival odbywającym się w Sopocie - zarówno w Teatrze na Plaży, jak i w Państwowej Galerii Sztuki od 22. do 23. września. Międzynarodowe wydarzenie w głównej mierze oferuje nam prezentacje muzyki balansującej na granicy elektroniki i experimentalu. Całości przedsięwzięcia towarzyszy dewiza:

<p>
"OŚWIECENIA NIE DOZNAJEMY GDY BADAMY ŚWIATO, LECZ GDY UŚWIADAMIAMY SOBIE ISTNIENIE CIEMNOŚCI". 
<p>

/C.G.JUNG 

Motywem przewodnim VII edycji festiwalu będzie Światło i Ciemność. Jest to kontynuacja zagadnienia poruszonego w roku 2016 (dla przypomnienia: Światło / Light). W związku z tym muzycy zaprezentują pokazy audiowizualne oparte na połączeniu dźwięku ze światłem i ciemnością. 

Światło będzie pełnić funkcję przejścia między tym, co rzeczywiste i wirtualne. Ciemność zaś będzie odbijać nasze pragnienia i deformować, przekształcać nasze odczucie rzeczywistości. We współczesnym świecie oba wymiary mieszają się i przenikają, tworząc nowy typ rzeczywistości hybrydowej. 

Zaproszeni kompozytorzy w swoich pracach posługują się światłem i czynią to w twórczy i innowacyjny sposób. Technologicznej zręczności towarzyszy świadomość estetycznego i krytycznego potencjału nowych mediów, które pozwalają nie tylko przekroczyć granice gatunkowe i stylistyczne, ale także rozświetlić sztukę i muzykę na nowe znaczenia. 

Na tegorocznej edycji festiwalu zagrają:
<p>
<p>

Julien Bayle • Joshua Sabin • SHXCXCHCXSH + PEDRO MAIA • Myriam Bleau • Yves De Mey • Roly Porter + MFO • Gábor Lázár • Caterina Barbieri 
<p>
<p>

Powyżej przedstawieni artyści udowadniają, że istnieje sens zakamuflowany w kakofonii. Prowadzą nas na skraj przepaści szaleństwa; swoją enigmatycznością, umiejętnością manipulacji słuchaczem i transgresją zawartą w swoim artystycznym bycie - kuszą i jednocześnie przerażają, przyciągają i odpychają, przyśpieszają tętno i łamią serca swoim wydźwiękiem. Te skrajności mówią jedno: ich występy na tegorocznym festiwalu w Sopocie będziecie pamiętać do końca swojego życia. 

Szczegółowy program znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu: osafestival.pl

Autor:

Karolina Kobielusz