Szum Międzymiastowy [cz. 23]

Szum Międzymiastowy
Szum Międzymiastowy to projekt-inicjatywa. Ma on na celu pokazanie, że muzyka to nie tylko artyści, płyty, recenzje i koncerty, ale również i my – słuchacze. Zadaliśmy kilka pytań osobom, które swoimi interesującymi poglądami i myślami współtworzą to, co dla nas jest tak przeogromnie znaczące. Niech zabiorą nas w ich muzyczne światy, które jak gwiazdy tworzą konstelacje na niebie zwanym przez nas muzyką. Następna część już za dwa tygodnie!


Lech Podhalicz,
Warszawa


1/2 projektu kolekcje, udzielam się w sferze muzyczno-kulturalnej

1.Jakim dźwiękiem zdefiniowałbyś siebie?

 

Obecnie są to melancholijne ambientowe szumy, szmery i eksperymentalny hałas wymieszane z przebojowością Drake’a, dziwactwami Kanye Westa i wrażliwością Franka Oceana.

2.Co było dla ciebie ostatnią "muzyczną niespodzianką”?

 

SOPHIE, coucou chloe, Dedekind Cut, DJ Python, Yves Tumor, sega bodega, John Object, DJ Sports czy Chino Amobi. Starają się obecnie mocno wykraczać poza przyjęte ramy i powodują, że z przyjemnością przyswajam nowe brzmienia. Kocham wszystkie wcielenia Traumprinza i jego ostatnie wydawnictwa również były dla mnie pewnego rodzaju miłą niespodzianką. Uwielbiam to, co prezentują wytwórnie PAN, nuxxe czy Posh Isolation, a w Polsce Dunno, Pointless Geometry czy Trzy Szóstki. Mają bardzo świeże podejście i idą pod prąd. Na rodzimym podwórku zaskakują mnie sety Lutto Lento, które uważam obecnie za najciekawsze pod względem nieprzewidywalności. Muzycznie - Jakub Lemiszewski, Maciej Maciągowski, Zaumne oraz Adonis. To są moje źródła przyjemnych niespodzianek.

3.Jaki soundtrack przypisałbyś Twojej ulubionej chwili?

 

Przygotowałem zestaw utworów, do których mam ogromny sentyment, bo przypominają mi o ulubionych (co nie zawsze równa się “przyjemnych”) chwilach:
Tim Hecker - I’m Transmitting Tonight
DJ Sotofett - Current 82
Bloc Party - Banquet
Burial - Etched Headplate
Floating Points - Nuits Sonores
Lanark Artefax - Touch Absence
TOPS - Petals
Frank Ocean - Nights
Galcher Lustwerk - I Neva Seen
Tame Impala - Let It Happen
Baths - Lovely Bloodflow
Boards of Canada - In a Beautiful Place Out in the Country
Mikael Seifu - How to Save a Life (Vector of Eternity)
Jacques Greene - Another Girl
Blood Orange - Champagne Coast
Arthur Russell - Soon-To-Be Innocent Fun/Let's See
Avalon Emerson - The Frontier
Sorja Morja - Młodość
Danny L Harle - Broken Flowers
Cult of Luna - Dim
Down - Over the Under
Yves Tumor - The Feeling When You Walk Away
Yeasayer - ONE
Drake - Headlines
Matthew Herbert - I Hadn’t Know (I Only Heard)
Vladislav Delay - Marsila
Isis - So Did We
Action Bronson - Easy Rider
DRAM - Broccoli
Pantha du Prince - Bohemian Forest

4.Co dla Ciebie w muzyce jest najważniejsze?
Zaskoczenie, innowacyjność, świeżość - to na pewno jeśli chodzi o muzykę eksperymentalną czy elektroniczną. Z kolei od popu oczekuję wspaniałych melodii, lekkości i przebojowości, przykładem może być sposób, w jaki robiło się to w latach 80.
Wydaje mi się - i mocno nad tym ubolewam - że mam już nieco “skrzywione” podejście do muzyki. Kiedyś traktowałem ją bardzo emocjonalnie, dzisiaj trudniej wywołać u mnie uczucia, przywiązać się duchowo do jakiejś płyty. Bez zbędnego owijania w bawełnę - w muzyce zawsze najważniejsze są emocje - może to proste, błahe i wyświechtane hasło, ale nic na to nie poradzę.
Agata Kneć,

Poznań/Gorzów Wielkopolskirb muzyczkę, jeżdżę rowerem, dużo dokumentuje kamerą, pielęgnuję kulturę, wszystkich równo traktuje, działam społecznie, współorganizuje DYM Festival, robię plejki na spotify, zbieram winyle i kasetki, opiekuje się pieskami, lubię być zajęta.


https://soundcloud.com/aagatka
https://www.instagram.com/agatkajoydivision/

 1.Jakim dźwiękiem zdefiniowałabyś siebie?

czasem szumy a czasem trzaski

2.Co było dla ciebie ostatnia „muzyczna” niespodzianka?

Kamienie i płytki ceramiczne w łaźni miejskiej w Gorzowie.
Album Pawła Furtka „słabe słowa” szczególnie „strupy”. Wydawnictwo co prawda z 2017, ale dopiero ostatnio na niego wpadłam. On wie, Paweł jest swój. [https://furtek.bandcamp.com/album/s-abe-s-owa]

Petr YAC - „PLDE in Dub” ta płyta sama płynie, dawno nic mnie nie wprowadziło w taki trans jak ten materiał.
[https://dymrecords.bandcamp.com/album/plde-in-dub-dm016]


Super składanka posh isolation „I Could Go Anywhere But Again I Go With You” a na niej kawałek Minais B - My Main Source of Water . [https://poshisolation.bandcamp.com/album/i-could-go-anywhere-but-again-i-go-with-you]


3.Jaki soundtrack przypisałbyś do swojej ulubionej chwili?

Jedyna taka chwila jedyna taka piosenka. 


Ola Szmidt - Satellites


4.Co jest dla Ciebie w muzyce najważniejsze?

~historia~oddanie~emocje~Karolina Król


Studiuję i mieszkam w Warszawie. Swój czas głównie wypełniam rysowaniem @karolina0krol


1.Jakim dźwiękiem zdefiniowałabyś siebie?
Ciężko zdecydować mi się na jeden dźwięk, bądź utwór. Od dłuższego czasu bliskie jest mi to co tworzy Cowgirl Clue a ostatnio duet Neutral.

2.Co było dla ciebie ostatnia „muzyczna” niespodzianka?
To, że po paru latach przerwy w słuchaniu Nirvany, po czasie zapomnienia i przypisania zespołowi istotności licealnej fascynacji, od wiosny 2017 znów często do niej wracam. plus spora część rzeczy jakich ostatnio słucham, dociera do mnie przez przypadek, albo coś gdzieś usłyszę albo yt coś mi podpowie, więc wszytko to jest swego rodzaju niespodzianką.

3.Jaki soundtrack przypisałbyś do swojej ulubionej chwili?
Bardzo lubię słuchać muzyki do spania. Fragment mojej sennej playlisty: Xiu Xiu - Falling, Neutral - Brott, Dean Blunt and Inga Copeland - 8, This Window - Mike, Angelo Badalamenti - Audrey's Dance, Nurse With Wound - Soliloquy For Lilith I, Vår - No One Dances Quite Like My Brothers, Cowgirl Clue - Genie4Life, O Yuki Conjugate - Denouement, Orquere Foundations - Bricks Of Steel, Enhet För Fri Musik - Det lilla som finns kvar inom oss, Y Create - Dunst, i cała płyta Inoyama Land - Danzindan Pojidon, Bowery Electric - Beat

4. Co dla Ciebie w muzyce jest najważniejsze? 
Jej przestrzenność, to że można się nią dzielić i za pomocą niej komunikować i to, że ładnie zamyka w sobie różne nastroje, żeby po pewnym czasie znów je uwolnićCyryl Jegliński


@k.i.o.s.k Dużo siedzę w swoim pokoju, czasem wyjdę na zajęcia na uniwersytet. Lubię oglądać kolorowe śmieci i narzędzia na budowie.


1. Jakim dźwiękiem zdefiniowałabyś siebie? 

Jak byłem mały to lubiłem przesuwać suwak radia tak, żeby sygnały z dwóch stacji radiowych nachodziły na siebie i tworzyły zdeformowane, trzeszczące rytmy pokryte szumem. Lubię też dźwięk wyłączanego telewizora kineskopowego.

2. Co było dla Ciebie ostatnią "muzyczną" niespodzianką? 

Właśnie jakoś długo już nie mogę się niczym nowym dogłębnie zachwycić, ostatnią taką rzeczą była epka Lyzzy - Powerplay którą wałkowałem w lutym. Z rzeczy których ostatnio dłuższą chwilę słuchałem mogę wymienić płyty: Doon Kanda - Luna Sandy B — Amajovi Jovi Imaabs — Discretizacion

3. Jaki soundtrack przypisałabyś swojej ulubionej chwili? 

Jak się stresuję to słucham Skepty albo Грибы żeby mi przeszło, a w momentach euforii obowiązkowo Dj Aedidias - Crew Grove i Childish Gambino - 3005.

4. Co dla Ciebie w muzyce jest najważniejsze? 

Cierpliwe budowanie napięcia, brzmienie, barwa, kontekst słuchania. Bardzo lubię też, gdy trudno jest odgadnąć jakie jest pochodzenie dźwięków.