Hecker w połowie drogi

Wydarzenia
Przewija się coś ten Hecker u nas na Progrefonik ostatnio. ,,Radio Amor'' pojawiło się już w dwóch odsłonach cyklu Interpretacje, wisiało przy poście, mignęło wśród poprzednich płyt tygodnia. 19-go kwietnia jakaś połowa naszego składu wybiera się na koncert Kanadyjczyka w ramach wydarzenia Unsound x Up To Date. I wiecie co? Ci z Was, którzy jeszcze się nie zdecydowali, naprawdę powinni do nas dołączyć.

 

Już samo połączenie sił Unsound’u i Up To Date przykuwa wyjątkowo mocno naszą uwagę. Dwa festiwale stoją na czele prezentowania najciekawszej muzyki, której określać nie sposób oraz nie trzeba. Różnorodność stylistyk oraz brzmień sprawia, że Kraków oraz Białystok to miasta tym chętniej odwiedzane przez ludzi pragnących zatopić się w nieoczywistych, ale jakże kuszących dźwiękach. Tym razem w połowie drogi, w Warszawie przez dwa dni, spotkają się inspiracje obu festiwali oraz artyści polscy i zagraniczni.

 

Pierwszy dzień imprezy, czyli 19.04 to pewne preludium dla piątku i soboty. I to jakie piękne. Wspomniany już na samym początku tego tekstu Hecker to wszak ikona muzyki elektronicznej. Na przestrzeni niemalże dwóch dekad swojej działalności zdążył wyrobić sobie styl nie do pomylenia z żadnym innym. Ambientowe pejzaże, rozmazane, na których  krystalizują się wyraziste dźwięki zaczerpnięte z jego własnego, prywatnego świata lub tego zewnętrznego. Spokój, bardzo pozorny, pod którym zawsze coś pulsuje, nawet bez wyraźnego rytmu. Muzyka potrafiąca mimo to w pewien czarowny sposób nas odprężyć. A przynajmniej zabrać daleko stąd. 

 

Jak odbiera się taką twórczość na żywo przekonać musicie się sami. Redakcyjny kolega Filip Skirtun zapytany przeze mnie o to, jak wspomina zeszłoroczny koncert w Gdańsku, odpowiedział, że ,,nie umie tego ubrać w słowa’’. I z tą myślą Was zostawiam, bo pisać oczywiście da się dużo, nawet później można to wszystko przeczytać. Ale przeżyć? Zawsze warto. A materiał z ,,Love Streams’’ okraszony w dodatku wyjątkową warstwą wizualną, też nie będzie grany wiecznie. Prawdopodobnie nawet już niedługo, bo przecież Tim Hecker ma zabierać się za nagrywanie nowej muzyki...

 

 

Wpadajcie na Unsound x Up To Date!
Autor:

Marta Konieczna