Trzecia fala ogłoszeń i wypełniające się dzieło — Unsound

Wydarzenia
O ile Unsound dotarł już na metę w kontekście ogłoszeń, to wciąż nie można ostatecznie podsumowywać i ocenić programu festiwalu. Nie można chociażby z tego względu, że jest on tak bardzo zaskakujący, że bez wątpienia trzeba przyjechać do Krakowa i zobaczyć te cuda na własne oczy. Do inauguracji wydarzenia zostało mniej niż dwa miesiące, a z każdym dniem robi się o nim coraz głośniej na całym świecie. Absolutnie zasłużenie. 

 

W line-upie kolejna dawka premier i zleconych projektów, a wśród nich m.in.:

 

- JASSS w duecie z Theresą Baumgartner i ich audiowizualny koncert „Steam”; 

- Drew McDowall we współpracy z Florence To przygotuje widowisko audiowizualne do nowo zinterpretowanego „Time Machines” autorstwa rodzimego Coil;

- premiera ostatniej części operetki science-fiction „Siblings” Colina Selfa, który pojawi się na Unsoundzie wraz z wcześniej ogłoszoną wiolonczelistką Resiną, a dodatkowo ze skrzypaczką Julią Ziętek i grającą na altówce Marią Tomalą; 

- eksploracja instrumentów preparowanych przez tubistę Zdzisława Piernika w towarzystwie HATI;

- znany ze swoich medytacji - Miłosz Pękala w duecie z Wiktorem Podgórskim zaprezentują audiowizualny występ zatytułowany „Monoperkusja”.

 

Do programu dołączyli również zwycięzcy open callu: Wojciech Bąkowski, który po mocnym koncercie tegorocznego OFF Festivalu zaprezentuje swój najnowszy album „Jazz Duo” utrzymany w bliskiej mu poetyce i traktujący o współczesnym społeczeństwie; Julek Ploski - członek kolektywu BAS, gdzie wydany został jeden z najbardziej wyjątkowych tegorocznych LP „Tesco”, którego bazą były dźwięki z supermarketu o tej samej nazwie; Piotr Ceglarek, Jan Dybała i Piotr Wojtczak - rezydenci i założyciele Biura Dźwięku Katowice, którzy po licznych udanych, przełomowych wręcz eksperymentach dźwiękowych m.in. za pomocą telewizorów CRT zaprezentują projekt TV: modulartelevision. 

 

To nie jedyni Polscy artyści zasilający grono artystów tegorocznego Unsoundu. W ostatnim ogłoszeniu pojawili się również członkowie  warszawskiego undergroundowego kolektywu i labelu Intruder Alert: KRY, która wraz z B.yhzz wyrusza w trasę po Japonii oraz młody mistrz dekonstrukcji Karol Niwiński ukrywający się pod pseudonimem JIJIJIJIJJIJ. Będzie też reprezentantka wrocławskiego regime Young Majli; w nowej odsłonie zagra zaś zarówno Michał Wolski, jak i We Will Fail.

 

Unsound 2018 nie obejdzie się również bez twórców polskiego jazzu, którzy skrupulatnie wyselekcjonowani przez organizatorów w zachwycającej przestrzeni klubu 89, zapewnią najwspanialsze doznania i poznanie tego, co jeszcze nieznane. Zagrają: młoda, piekielnie zdolna Pokusa, Jan Młynarski solo, Wojciech Jachna wraz z Ksawerym Wójcińskim, a także nieco bardziej wyróżniający się ze względu na folkowe zacięcie, znany z zespołu Księżyc - Remek Hanaj. 

 

W trzecim ogłoszeniu przeważają polskie nazwiska, które dokładnie wypełniają piękne dzieło autorstwa organizatorów Unsoundu, któremu nieustająco towarzyszy tajemnica poznania, ale i coraz większe niedoczekanie. 

 

Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej festiwalu  w celu dokładnego poznania programu i zakupu biletów na poszczególne wydarzenia. Zapraszam również do lektury Szumu Międzymiastowego z udziałem organizatorów Unsoundu. 
Autor:

Karolina Kobielusz