Up To Date Festival 2017 – co nas czeka na tegorocznej edycji?

Wydarzenia

 

Białystok muzycznie nie daje odpocząć. Po świetnej edycji Halfway Festival, której gwiazdami byli m. in. Angel Olsen, The Veils, Juana Molina i Torres przychodzi czas, by trochę odejść od alternatywnego klimatu. Z pomocą przychodzi Up To Date Festival, gdzie elektronika i hip-hop znajdują wspólny głos. Przez dwa wrześniowe dni białostocki Stadion Miejski wypełniać będą ludzie spragnieni muzycznych wrażeń, niesamowita energia, ale także i artyści, którzy są nieodzownym elementem takiego wydarzenia. Aktualny line-up zapowiada się wyśmienicie, a to dopiero początek!

 

Organizatorzy Up To Date’a postawili w tym roku na świeże twarze sceny hip-hopowej, ale także nie zapomnieli o klasykach. Reprezentację tegorocznej edycji tworzą Robert Piernikowski, PRO8L3M i O.S.T.R.. Ten pierwszy znany jest wszystkim z duetu Syny, w ramach którego razem z producentem 1988 tworzą eksperymentalny rap. Piernikowski w tym roku wydał album zatytułowany „No Fun”, który mimo „synowskich” naleciałości ukazuje jego bardziej osobiste oblicze. Wciąż ta muzyka zanurzona jest w mroku i klimacie lo-fi, co z pewnością przyciągnie na jego występ wielu fanów. Koncert duetu PRO8L3M to również nie lada okazja dla każdego mniej lub bardziej zainteresowanym współczesną polską sceną hip-hopową, gdyż z pewnością reprezentują ją wyśmienicie. Najnowsza EPka „Hack3d By GHO5T 2.0 EP” pokazuje namiastkę tego, co będzie się dziać na tegorocznej edycji Up2D8. Jednak ogromną zagadką wydaje się być O.S.T.R. prezentujący swój najnowszy projekt, i to na scenie Electronic Beats! Czyżby szykował dla nas album wpisujący się w nurt muzyki elektronicznej? To wszystko się okaże. Granicę między hip-hopem, a elektroniką zaciera Onra – francuski producent muzyczny, który przez wielu nazywany jest mistrzem samplingu. On także pojawi się na tegorocznej edycji. Będzie to z pewnością jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów podczas całej edycji Up To Date.

 

Mówiąc o elektronice, jak zwykle białostocki festiwal przygotował świetny skład. Artyści tacy, jak nthng, Gesloten Cirkel, Marco Shuttle, Private Press oraz Ugandan Methods (duet Regis i Ancient Methods) będą reprezentować muzycznie techno i jego podgatunki. Dwiema zagadkami są nthng i Gesloten Cirkel – pierwszy z nich pochodzi z Holandii, drugi zaś z Rosji, jednak to tyle faktów, które można przedstawić. Oboje jednak tworzą wyjątkową muzykę, niesamowicie taneczną i hipnotyzującą. Marco Shuttle to kolejny reprezentant sceny Technosoul na Up2D8, jest włoskim producentem muzycznym, a jego muzyka opiera się głównie na minimal techno i ambient techno. Bardzo delikatna produkcja jego muzyki pokazuje, że set w jego wykonaniu będzie z pewnością powiewem świeżego powietrza. Polską scenę techno będzie obrazować warszawski duet Private Press. Pod skrzydłami wytwórni Technosoul wydali swą debiutancką płytę, a organizatorzy festiwalu ich muzykę określają jako „pompujące i połamane techno/rave z elementami dubu”. Jesteśmy niezmiernie ciekawi ich występu. Jednak najciekawszym i najbardziej ekscytującym dla nas momentem na scenie Technosoul (jak na razie) jest Ugandan Methods, czyli projekt stworzony przez dwóch producentów – Regisa i Ancient Methods. Przemierzając najciemniejsze zakamarki industrial techno i noise’u będą miażdżyć i zgniatać dźwiękiem. Oby tylko białostocki Stadion Miejski wytrzymał!

 

Centralny Salon Ambientu na tegorocznej edycji Up To Date Festival gościć będzie meksykańskiego producenta o pseudonimie Murcof oraz polskiego muzyka i kompozytora Stefana Wesołowskiego. Oboje będą malować przepiękne dźwiękowe pejzaże – Murcof będzie dokonywał tego solo, natomiast Wesołowski w trzyosobowym składzie z udziałem żywych instrumentów. Niech wszystkich obecnych pochłonie ta muzyka, niech wszyscy wpadną w trans i dadzą się ponieść niesamowitym ambientowym kompozycjom - bo przecież na tym to wszystko ma polegać.

 

Up To Date Festival na chwilę obecną zapowiada się wyśmienicie, a to jeszcze nie koniec ogłoszeń! Jednak już aktualny line-up pozwala nam potwierdzić to, że my na pewno odwiedzimy Stadion Miejski w Białymstoku. Pozostaje nam tylko czekać na kolejne muzyczne perełki. Up To Date Festival, 8-9 września 2017 roku, Białystok – nie można tego przegapić!

 

Wszystkie informacje na temat festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie www.uptodate.pl

 

Autor:

Filip Preis


Zdjęcia:

Cezary Chwicewski i Damian Przestrzelski